Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Świąd między łopatkami? To może być notalgia paraesthetica!

Czy kiedykolwiek odczuwałeś dziwny, nieprzyjemny świąd, drętwienie lub mrowienie na plecach? Możesz cierpieć na stan nazywany notalgia paresthetica. Chociaż to dość rzadka dolegliwość skórna, może wpływać na jakość życia. W tym artykule dowiesz się, czym jest notalgia paresthetica, jak można ją diagnozować i leczyć oraz jakie nowości pojawiają się na rynku i w badaniach klinicznych w związku z tą dolegliwością.

kobieta drapiąca się po plecach cierpiąca na notalgia paraesthetica

Spis treści: 

Czym jest notalgia pareshtetica?
Diagnoza i leczenie
Co nowego na rynku?
Badania kliniczne

Czym jest notalgia pareshtetica?

Notalgia paresthetica to stan charakteryzujący się intensywnym swędzeniem, pieczeniem, mrowieniem, drętwieniem lub bólem, najczęściej zlokalizowanym na środkowej lub górnej części pleców. Choć przyczyny notalgia paresthetica nie są w pełni zrozumiałe, uważa się, że może być ono związane z zaburzeniami nerwowymi lub dermatologicznymi.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza notalgia paresthetica jest często oparta na objawach i wywiadzie z pacjentem. Lekarz może zalecić badania dodatkowe, takie jak badania krwi czy badania obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia. Leczenie tej dolegliwości może być wyzwaniem. Ponadto do leczenia notalgia paraesthetica istnieje obecnie kilka podejść:

  • Farmakoterapia: Leki przeciwhistaminowe, miejscowe kortykosterydy i przeciwbólowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Wykazują się niestety niską skutecznością działania, które prawdopodobnie wynika z braku ukierunkowanego działania na neuropatyczne podłoże choroby.
  • Fizjoterapia: Ćwiczenia i masaże mogą przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na notalgia parestetica.
  • Blokowanie nerwów: W niektórych przypadkach, blokady nerwów mogą przynieść ulgę.

Co nowego na rynku?

Niestety nie istnieje jeszcze magiczna pigułka na notalgia paresthetica, ale naukowcy i eksperci medyczni pracują nad nowymi metodami radzenia sobie z tą dolegliwością.

Duże nadzieje w leczeniu przewlekłego świądu, również w notalgia paraesthetica, wiąże się z najnowszym lekiem. Substancja ta należy do grupy syntetycznych agonistów receptora opioidowego. Pobudzając receptory kappa, lek ten działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Ze względu na to, że nie oddziałuje on na inne typy receptorów opioidowych, nie wykazuje przykrych działań niepożądanych, charakterystycznych dla narkotycznych leków przeciwbólowych.

Badania kliniczne

Badania kliniczne są kluczowe w poszukiwaniu skuteczniejszych terapii oraz w celu łagodzenia objawów neuropatii czuciowej. Uczestnictwo pacjentów w badaniach klinicznych pozwala ekspertom weryfikować nowe leki, procedury i technologie, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym na ten problem.

Warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi notalgia paresthetica, ponieważ regularnie prowadzone są nowe badania i wdrażane nowe sposoby leczenia tej dolegliwości. Jeśli Ty również cierpisz na notalgia paraesthetica, nie wahaj się skonsultować z naszym lekarzem. Koniecznie rozważ uczestnictwo w badaniach klinicznych, które mogą pomóc w znalezieniu skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością.

Pamiętaj, że notalgia paresthetica nie jest problemem, z którym musisz mierzyć się sam. Istnieją eksperci gotowi pomóc Ci w zapewnieniu komfortu Twojej skórze.

Autor: Redakcja holsäCLINICAL

Artykuły zamieszczane w naszym serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji lekarskiej.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y udziałem w badaniu klinicznym, wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację.

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

    ZAPISZ SIĘ

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.