Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

KOMPEDIUM WIEDZY

CZYTASZ I WIESZ

mężczyzna chory na atopowe zapalenie skóry w gabinecie dermatologa
17 marca 2024

Atopowe zapalenie skóry – czy pojawi się nowy lek?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest to przewlekła, nawracająca choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się świądem i dużą niejednorodnością, jeśli chodzi o wiek wystąpienia choroby, rozmieszczenie i nasilenie zmian oraz ich długości utrzymywania się. W leczeniu tego schorzenia stosuje się różne substancje lecznicze. Wciąż istnieje jednak potrzeba pracy nad nowymi lekami, które łagodziłyby objawy choroby i zwiększały komfort życia pacjentów.

kobieta drapiąca się po dłoni chora na przewlekłą wysypkę spontaniczną
26 stycznia 2024

Przewlekła pokrzywka spontaniczna – przebieg, objawy, możliwości leczenia

Pokrzywka jest chorobą występującą nawet u 3% społeczeństwa [1]. Czynniki wywołujące i mechanizm wywoływania grupy schorzeń zaliczających się do grupy pokrzywek są złożone, jednak ich wspólną cechą jest objaw, jakim jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych. Jak obecnie wygląda leczenie tej choroby? Przeczytaj!

antykoncepcja dla nastolatek
27 listopada 2023

Antykoncepcja dla nastolatek – przewodnik po dostępnych metodach

Rynek oferuje młodym kobietom i nastolatkom wiele form zabezpieczania się przed ciążą. Mają one różny poziom skuteczności i w różny sposób wpływają na organizm. Istotne jest, aby w trakcie wyboru metody antykoncepcji dla młodej kobiety uwzględniać nie tylko skuteczność w zapobieganiu ciąży, lecz także indywidualne aspekty zdrowotne danej osoby. Warto skonsultować się z lekarzem, a decyzje powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z poszanowaniem pełnej poufności i szacunku dla praw pacjentki. W tym artykule przedstawiliśmy kilka popularnych metod antykoncepcyjnych wraz z krótkim opisem.

para nastolatków leżąca na trawie
20 listopada 2023

Bezpieczny start w dorosłość: Edukacja ginekologiczna i antykoncepcyjna dla nastolatek

W dzisiejszym świecie edukacja antykoncepcyjna staje się kluczowym elementem odpowiedzialnego dorastania. Nastolatki, stawiając pierwsze kroki w świat dorosłych decyzji, powinny być świadome różnych aspektów związanych z antykoncepcją, zdrowiem seksualnym, chorobami i profilaktyką. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak budować świadomość nastolatek na temat antykoncepcji, różnym metodom zapobiegania niechcianej ciąży i zagrożeń zdrowotnych związanych z życiem seksualnym.

lekarz trzymający za rękę pacjenta uczestniczącego w badaniach klinicznych
10 listopada 2023

Opieka nad pacjentem: siła wsparcia w chwilach choroby

Choroba to trudny moment w życiu każdego człowieka, wymagający nie tylko leczenia, ale również wsparcia i wyrozumiałości. W takich chwilach pacjent nie musi być sam – w ośrodku badań klinicznych zostanie otoczony troskliwą opieka ze strony personelu medycznego. Warto zastanowić się nad rolą opieki nad pacjentem oraz jakie korzyści dla zdrowia i samopoczucia niesie za sobą świadoma obecność profesjonalnego wsparcia.

kobieta w białej koszulce na niebieskim tle trzymająca w ręku papierowy model płuc
31 października 2023

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – choroba nie tylko palaczy!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest przewlekłą chorobą układu oddechowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia stanowi obecnie trzecią przyczynę zgonów na świecie. Utarło się przekonanie, że POChP to choroba nałogowych palaczy. Prawda jest jednak taka, że za rozwój tego schorzenia może odpowiadać wiele różnych czynników, np. zanieczyszczenie środowiska czy kontakt ze szkodliwymi substancjami w miejscu pracy. Choć POChP jest chorobą nieuleczalną, to dzięki szybkiej diagnostyce i właściwemu leczeniu, pacjent może cieszyć się lepszą jakością życia. Czym dokładnie jest to schorzenie? Jak się objawia? I jakie strategie leczenia POChP przynoszą najlepsze efekty? Przeczytaj!

kobieta drapiąca się po plecach cierpiąca na notalgia paraesthetica
30 października 2023

Świąd między łopatkami? To może być notalgia paraesthetica!

Czy kiedykolwiek odczuwałeś dziwny, nieprzyjemny świąd, drętwienie lub mrowienie na plecach? Możesz cierpieć na stan nazywany notalgia paresthetica. Chociaż to dość rzadka dolegliwość skórna, może wpływać na jakość życia. W tym artykule dowiesz się, czym jest notalgia paresthetica, jak można ją diagnozować i leczyć oraz jakie nowości pojawiają się na rynku i w badaniach klinicznych w związku z tą dolegliwością.

Młoda kobieta chora na endometriozę jedząca sałatkę
11 lipca 2023

Dieta w endometriozie – co jeść, czego unikać?

Endometrioza dotyka około 190 milionów kobiet na całym świecie. W chorobie tej komórki endometrium rozwijają się poza macicą, powodując bolesne miesiączki, bolesne wypróżnienia oraz współżycie. Dodatkowo endometriozie towarzyszą przewlekłe wzdęcia, nudności, zmęczenie, depresja, a nawet niepłodność. Oprócz leczenia hormonalnego i objawowego, dieta jest podstawowym sposobem łagodzenia wielu objawów endometriozy. Dowiedz się, jak świadome wybierać produkty spożywcze, aby poprawić swój komfort życia.

kontrola badań klinicznych
18 kwietnia 2023

Kontrola badań klinicznych – jak przebiega, co mówi ustawa?

Badania kliniczne w Polsce są prowadzone od wielu lat. Ich celem jest określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa najnowocześniejszych terapii. Należy podkreślić, że każde badanie kliniczne w Polsce jest nadzorowane przez powołane do tego organy, które kontrolują, m.in. ochronę praw i zdrowia pacjenta oraz autentyczność wyników badań. Dodatkowo wszelkie procedury związane z prowadzeniem badań klinicznych opisuje uchwalona w dniu 13.01.2023 ustawa o badaniach klinicznych u ludzi. Dowiedź się, jak przebiega kontrola badań klinicznych oraz w jaki sposób wpływa to na bezpieczeństwo pacjenta.

tabletki-antykoncepcyjne
31 marca 2023

Antykoncepcja hormonalna – dla kobiet i nastolatek

Wynalezienie antykoncepcji wciąż uznawane jest za jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości. Możliwość kontroli urodzeń otworzyło kobietom drogę do bardziej świadomego rodzicielstwa. Obecnie na rynku znajdziemy aż kilkanaście różnych metod antykoncepcyjnych, dostępnych również dla nastolatek. Co więcej, naukowcy wciąż pracują nad wynalezieniem nowych lub udoskonaleniem tych już istniejących. Coraz częściej mówi się też o tzw. antykoncepcji „szytej na miarę”, czyli idealnie dopasowanej do potrzeb pacjentki. Największą popularnością wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży cieszy się antykoncepcja hormonalna. Poszczególne preparaty różnią się jednak składem oraz drogą podania. Jak zatem w gąszczu tylu możliwości, wybrać antykoncepcję najlepszą dla siebie?

pacjent w badaniu klinicznym
20 lutego 2023

Pacjent w badaniu klinicznym – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie wiele schorzeń przewlekłych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie terapeutyczne. Brak skutecznego leczenia jest przyczyną stopniowego pogarszania stanu zdrowia i komfortu chorego. Kiedy standardowe leki okazują się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść nowe leki o alternatywnym mechanizmie działania, które znajdują się na etapie badań klinicznych.

rsv grypa covid
2 lutego 2023

RSV, grypa, COVID – jak rozróżnić najczęstsze infekcje wirusowe?

Okres jesienno-zimowy to czas częstych infekcji, które spowodowane są różnego rodzaju wirusami bytującymi w środowisku. Główną przyczyną schorzeń układu oddechowego są wirusy grypy, syncytialny wirus oddechowy (RSV) oraz RNA wirusy wywołujące przeziębienia. Infekcje te zwykle ciężko odróżnić ze względu na podobne objawy i przebieg.