Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

KOMPEDIUM WIEDZY

CZYTASZ I WIESZ

17 września 2024

Toczeń rumieniowaty skóry: Fakty i mity oraz nowe perspektywy terapeutyczne

Toczeń rumieniowaty skóry (CLE) to autoimmunologiczna choroba o zróżnicowanych objawach, która może manifestować się jedynie na skórze lub stanowić jeden z objawów tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Na rozwój zmian skórnych w CLE wpływają czynniki środowiskowe, genetyczne i immunologiczne. CLE występuje od dwóch do trzech razy częściej niż sam toczeń rumieniowaty układowy. Czytaj więcej >>

4 września 2024

Męska niepłodność idiopatyczna: rola FSH oraz rFSH?

Obecnie szacuje się, że niepłodność dotyka blisko 15% światowej populacji osób w wieku rozrodczym. W 30–40% przypadków etiologia męskiej niepłodności pozostaje nieznana, stąd też nazwana jest niepłodnością idiopatyczną. Obecne badania wskazują, że do przyczyn, leżących u jej podstawy zaliczyć można fragmentację DNA plemników, mutacje genów, modyfikacje potranslacyjne. Istotną rolę może odgrywać również epigenetyka oraz sam proteom plemników.

kobieta drapiąca się po dłoni chora na przewlekłą wysypkę spontaniczną
19 sierpnia 2024

Leczenie biologiczne hamujące IL-13: Nowoczesne podejście do terapii

Leczenie biologiczne, zwłaszcza te ukierunkowane na interleukinę 13 (IL-13), stanowi nowoczesne i skuteczne podejście w terapii wielu chorób zapalnych i autoimmunologicznych. IL-13 jest kluczową cytokiną zaangażowaną w procesy zapalne, a jej nadmierna aktywność jest związana z patogenezą chorób takich jak astma i atopowe zapalenie skóry (AZS). Jak wygląda nowoczesne podejście do terapii?

kobieta drapiąca się po dłoni chora na przewlekłą wysypkę spontaniczną
31 lipca 2024

Pokrzywka idiopatyczna: dlaczego często nie znamy przyczyny jej występowania?

Pokrzywka idiopatyczna (przewlekła) to choroba skóry charakteryzująca się nagłym pojawieniem się swędzących bąbli na skórze, przypominających ślady po oparzeniu, którym często towarzyszą świąd, pieczenie i obrzęk, bez wyraźnej, możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Dlaczego często nie znamy przyczyn jej występowania?

19 lipca 2024

Zaostrzenia w astmie – co oznacza, że astma jest źle kontrolowana?

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, która może znacząco wpływać na jakość życia. Jednym z kluczowych aspektów zarządzania tą chorobą jest kontrola jej objawów. Czym jest zaostrzenie astmy i co oznacza, że astma jest źle kontrolowana?

12 czerwca 2024

Bezpieczeństwo inhalatorów z salbutamolem zawierających propelent HFA-152a i HFA-134a u pacjentów z astmą

  W dzisiejszych czasach, gdy rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz troska o bezpieczeństwo pacjentów, firmy farmaceutyczne podejmują wysiłki mające na celu ulepszenie swoich produktów. W ramach tych działań, wprowadza się do popularnego leku przeciwastmatycznego nową substancję pomocniczą – propelent HFA-152a. Propelent HFA-152a i propelent HFA-134a to fluorowane węglowodory wykorzystywane jako środki napędowe w aerozolach. Obie […]

pacjentka rozmawiająca z lekarzem uczestnicząca w fazie 0 badania klinicznego
17 kwietnia 2024

Faza 0: czym jest i jaką pełni rolę w badaniach klinicznych?

Badania kliniczne są kluczowym etapem w rozwoju nowych leków i terapii, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej. Składają się z kilku faz, a jedną z nich stanowi tzw. faza 0. Niestety często jest ona pomijana, mimo że odgrywa kluczową rolę w procesie badawczym. Dlaczego? W tym artykule omówimy cele oraz znaczenie fazy 0 jako najwcześniejszego etapu badań klinicznych.

mężczyzna chory na atopowe zapalenie skóry w gabinecie dermatologa
17 marca 2024

Atopowe zapalenie skóry – czy pojawi się nowy lek?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest to przewlekła, nawracająca choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się świądem i dużą niejednorodnością, jeśli chodzi o wiek wystąpienia choroby, rozmieszczenie i nasilenie zmian oraz ich długości utrzymywania się. W leczeniu tego schorzenia stosuje się różne substancje lecznicze. Wciąż istnieje jednak potrzeba pracy nad nowymi lekami, które łagodziłyby objawy choroby i zwiększały komfort życia pacjentów.

kobieta drapiąca się po dłoni chora na przewlekłą wysypkę spontaniczną
26 stycznia 2024

Przewlekła pokrzywka spontaniczna – przebieg, objawy, możliwości leczenia

Pokrzywka jest chorobą występującą nawet u 3% społeczeństwa [1]. Czynniki wywołujące i mechanizm wywoływania grupy schorzeń zaliczających się do grupy pokrzywek są złożone, jednak ich wspólną cechą jest objaw, jakim jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych. Jak obecnie wygląda leczenie tej choroby? Przeczytaj!

antykoncepcja dla nastolatek
27 listopada 2023

Antykoncepcja dla nastolatek – przewodnik po dostępnych metodach

Rynek oferuje młodym kobietom i nastolatkom wiele form zabezpieczania się przed ciążą. Mają one różny poziom skuteczności i w różny sposób wpływają na organizm. Istotne jest, aby w trakcie wyboru metody antykoncepcji dla młodej kobiety uwzględniać nie tylko skuteczność w zapobieganiu ciąży, lecz także indywidualne aspekty zdrowotne danej osoby. Warto skonsultować się z lekarzem, a decyzje powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z poszanowaniem pełnej poufności i szacunku dla praw pacjentki. W tym artykule przedstawiliśmy kilka popularnych metod antykoncepcyjnych wraz z krótkim opisem.

para nastolatków leżąca na trawie
20 listopada 2023

Bezpieczny start w dorosłość: Edukacja ginekologiczna i antykoncepcyjna dla nastolatek

W dzisiejszym świecie edukacja antykoncepcyjna staje się kluczowym elementem odpowiedzialnego dorastania. Nastolatki, stawiając pierwsze kroki w świat dorosłych decyzji, powinny być świadome różnych aspektów związanych z antykoncepcją, zdrowiem seksualnym, chorobami i profilaktyką. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak budować świadomość nastolatek na temat antykoncepcji, różnym metodom zapobiegania niechcianej ciąży i zagrożeń zdrowotnych związanych z życiem seksualnym.

lekarz trzymający za rękę pacjenta uczestniczącego w badaniach klinicznych
10 listopada 2023

Opieka nad pacjentem: siła wsparcia w chwilach choroby

Choroba to trudny moment w życiu każdego człowieka, wymagający nie tylko leczenia, ale również wsparcia i wyrozumiałości. W takich chwilach pacjent nie musi być sam – w ośrodku badań klinicznych zostanie otoczony troskliwą opieka ze strony personelu medycznego. Warto zastanowić się nad rolą opieki nad pacjentem oraz jakie korzyści dla zdrowia i samopoczucia niesie za sobą świadoma obecność profesjonalnego wsparcia.