KOMPEDIUM WIEDZY
CZYTASZ I WIESZ
Dieta w endometriozie – co jeść, czego unikać?
Endometrioza dotyka około 190 milionów kobiet na całym świecie. W chorobie tej komórki endometrium rozwijają się poza macicą, powodując bolesne miesiączki, bolesne wypróżnienia oraz współżycie. Dodatkowo endometriozie towarzyszą przewlekłe wzdęcia, nudności, zmęczenie, depresja, a nawet niepłodność. Oprócz leczenia hormonalnego i objawowego, dieta jest podstawowym sposobem łagodzenia wielu objawów endometriozy. Dowiedz się, jak świadome wybierać produkty spożywcze, aby poprawić swój komfort życia.
Kontrola badań klinicznych – jak przebiega, co mówi ustawa?
Badania kliniczne w Polsce są prowadzone od wielu lat. Ich celem jest określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa najnowocześniejszych terapii. Należy podkreślić, że każde badanie kliniczne w Polsce jest nadzorowane przez powołane do tego organy, które kontrolują, m.in. ochronę praw i zdrowia pacjenta oraz autentyczność wyników badań. Dodatkowo wszelkie procedury związane z prowadzeniem badań klinicznych opisuje uchwalona w dniu 13.01.2023 ustawa o badaniach klinicznych u ludzi. Dowiedź się, jak przebiega kontrola badań klinicznych oraz w jaki sposób wpływa to na bezpieczeństwo pacjenta.
Antykoncepcja hormonalna – dla kobiet i nastolatek
Wynalezienie antykoncepcji wciąż uznawane jest za jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości. Możliwość kontroli urodzeń otworzyło kobietom drogę do bardziej świadomego rodzicielstwa. Obecnie na rynku znajdziemy aż kilkanaście różnych metod antykoncepcyjnych, dostępnych również dla nastolatek. Co więcej, naukowcy wciąż pracują nad wynalezieniem nowych lub udoskonaleniem tych już istniejących. Coraz częściej mówi się też o tzw. antykoncepcji „szytej na miarę”, czyli idealnie dopasowanej do potrzeb pacjentki. Największą popularnością wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży cieszy się antykoncepcja hormonalna. Poszczególne preparaty różnią się jednak składem oraz drogą podania. Jak zatem w gąszczu tylu możliwości, wybrać antykoncepcję najlepszą dla siebie?
Pacjent w badaniu klinicznym – wszystko, co musisz wiedzieć
Obecnie wiele schorzeń przewlekłych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie terapeutyczne. Brak skutecznego leczenia jest przyczyną stopniowego pogarszania stanu zdrowia i komfortu chorego. Kiedy standardowe leki okazują się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść nowe leki o alternatywnym mechanizmie działania, które znajdują się na etapie badań klinicznych.
RSV, grypa, COVID – jak rozróżnić najczęstsze infekcje wirusowe?
Okres jesienno-zimowy to czas częstych infekcji, które spowodowane są różnego rodzaju wirusami bytującymi w środowisku. Główną przyczyną schorzeń układu oddechowego są wirusy grypy, syncytialny wirus oddechowy (RSV) oraz RNA wirusy wywołujące przeziębienia. Infekcje te zwykle ciężko odróżnić ze względu na podobne objawy i przebieg.
Lęk przed szczepionkami – czy rzeczywiście jest się czego bać?
Szczepienia ochronne są podstawową i najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób zakaźnych. Gwarantują one ochronę przed zakażeniem, a także zapobiegają groźnym powikłaniom. W Polsce co roku zainteresowanie szczepionkami maleje, co wynika z obaw przed działaniami niepożądanymi lub samym składem szczepionek. Dowiedz się, czym są szczepienia i czy naprawdę należy się ich obawiać.
Historia badań klinicznych – jak badania kliniczne rozwijały się na przestrzeni wieków?
Historia badań klinicznych sięga połowy XVIII wieku. Każde nowe badanie oraz próby jego ulepszenia stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Co roku do świata nauki spływają kolejne raporty dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa innowacyjnych substancji leczniczych, dzięki czemu leczenie wielu chorób jest coraz bardziej efektywne.
Higiena stóp u dzieci – jak prawidłowo dbać o dziecięce stopy?
Skóra stóp jest najgrubszą skórą ciała. Mimo swojej budowy codziennie narażona jest na wiele czynników uszkadzających. U dzieci stopy są dużo bardziej delikatne niż u dorosłych i właśnie dlatego należy pamiętać o ich szczególnej pielęgnacji. Prawidłowa higiena stóp pozwala nie tylko łagodzić już obecne zmiany chorobowe, ale również zapobiegać ich rozwojowi.
Czym są badania kliniczne – rozważania nad możliwością leczenia najnowszymi lekami na świecie
Podstawą skutecznej farmakoterapii jest efektywne usuwanie przyczyny choroby lub znoszenie jej objawów, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa stosowania. Mimo że na rynku dostępnych jest tak wiele preparatów leczniczych, dalej istnieją schorzenia, które ze względu na złożoną patogenezę, czy różnorodny obraz kliniczny, stanowią ciągłe wyzwanie terapeutyczne dla lekarzy i farmaceutów. Przyszłość medycyny to zatem innowacyjne leczenie, wykorzystujące nowo opracowane substancje lecznicze, często trudno dostępne oraz bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak możesz bezpłatnie wziąć udział w najnowszych terapiach.
Antykoncepcja hormonalna – jak działa? Jaką metodę wybrać?
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży jest hormonalna metoda antykoncepcji. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków, które różnią się nie tylko składem, ale też formą i drogą podania. Preparat powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb kobiety, tak aby zapewniał wysoką skuteczność, dogodność aplikacji oraz bezpieczeństwo stosowania.
Wirus RSV – objawy, diagnostyka, dostępne metody leczenia
Syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych, który zwykle powoduje łagodne objawy podobne do przeziębienia. Zakazić mogą się osoby w każdym wieku, przy czym ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta u małych dzieci, osób starszych i dorosłych z chorobami współistniejącymi.
Drosprenon – czy zdoła powstrzymać endometriozę?
Endometrioza jest przewlekła chorobą zapalną, charakteryzującą się obecnością tkanki endometrialnej poza jamą macicy. Choroba ta dotyka około 10% (190 milionów) kobiet i dziewcząt w wieku rozrodczym na całym świecie. Ze względu na złożoność tej jednostki chorobowej, stale poszukiwane są nowe rozwiązania terapeutyczne w celu jak najskuteczniejszego złagodzenia objawów endometriozy.