Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

KOMPEDIUM WIEDZY

CZYTASZ I WIESZ

tabletki-antykoncepcyjne
31 marca 2023

Antykoncepcja hormonalna – dla kobiet i nastolatek

Wynalezienie antykoncepcji wciąż uznawane jest za jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości. Możliwość kontroli urodzeń otworzyło kobietom drogę do bardziej świadomego rodzicielstwa. Obecnie na rynku znajdziemy aż kilkanaście różnych metod antykoncepcyjnych, dostępnych również dla nastolatek. Co więcej, naukowcy wciąż pracują nad wynalezieniem nowych lub udoskonaleniem tych już istniejących. Coraz częściej mówi się też o tzw. antykoncepcji „szytej na miarę”, czyli idealnie dopasowanej do potrzeb pacjentki. Największą popularnością wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży cieszy się antykoncepcja hormonalna. Poszczególne preparaty różnią się jednak składem oraz drogą podania. Jak zatem w gąszczu tylu możliwości, wybrać antykoncepcję najlepszą dla siebie?

azs leczenie
28 marca 2023

Nowy lek w terapii AZS? Wyniki dotychczasowych badań potwierdzają skuteczność!

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest specyficzną postacią egzemy i najczęstszą przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakteryzuje się silnym świądem skóry i towarzyszącym mu zaczerwieniem, łuszczeniem oraz pękaniem naskórka. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej w okresie dzieciństwa, a ich nasilenie może ulegać zmianom na przestrzeni lat. Ponieważ u każdego pacjenta AZS może przebiegać w odmienny sposób i z różnym nasileniem, istnieje ciągła potrzeba opracowania nowych substancji leczniczych. Szansą dla chorych może okazać się Rocatinlimab – lek, którego skuteczność weryfikowana jest obecnie w badaniach klinicznych.

pacjent w badaniu klinicznym
20 lutego 2023

Pacjent w badaniu klinicznym – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie wiele schorzeń przewlekłych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie terapeutyczne. Brak skutecznego leczenia jest przyczyną stopniowego pogarszania stanu zdrowia i komfortu chorego. Kiedy standardowe leki okazują się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść nowe leki o alternatywnym mechanizmie działania, które znajdują się na etapie badań klinicznych.

rsv grypa covid
2 lutego 2023

RSV, grypa, COVID – jak rozróżnić najczęstsze infekcje wirusowe?

Okres jesienno-zimowy to czas częstych infekcji, które spowodowane są różnego rodzaju wirusami bytującymi w środowisku. Główną przyczyną schorzeń układu oddechowego są wirusy grypy, syncytialny wirus oddechowy (RSV) oraz RNA wirusy wywołujące przeziębienia. Infekcje te zwykle ciężko odróżnić ze względu na podobne objawy i przebieg.

lęk przed szczepionkami
25 stycznia 2023

Lęk przed szczepionkami – czy rzeczywiście jest się czego bać?

Szczepienia ochronne są podstawową i najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób zakaźnych. Gwarantują one ochronę przed zakażeniem, a także zapobiegają groźnym powikłaniom. W Polsce co roku zainteresowanie szczepionkami maleje, co wynika z obaw przed działaniami niepożądanymi lub samym składem szczepionek. Dowiedz się, czym są szczepienia i czy naprawdę należy się ich obawiać.

11 stycznia 2023

Historia badań klinicznych – jak badania kliniczne rozwijały się na przestrzeni wieków?

Historia badań klinicznych sięga połowy XVIII wieku. Każde nowe badanie oraz próby jego ulepszenia stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Co roku do świata nauki spływają kolejne raporty dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa innowacyjnych substancji leczniczych, dzięki czemu leczenie wielu chorób jest coraz bardziej efektywne.

higiena stóp u dzieci
2 stycznia 2023

Higiena stóp u dzieci – jak prawidłowo dbać o dziecięce stopy?

Skóra stóp jest najgrubszą skórą ciała. Mimo swojej budowy codziennie narażona jest na wiele czynników uszkadzających. U dzieci stopy są dużo bardziej delikatne niż u dorosłych i właśnie dlatego należy pamiętać o ich szczególnej pielęgnacji. Prawidłowa higiena stóp pozwala nie tylko łagodzić już obecne zmiany chorobowe, ale również zapobiegać ich rozwojowi.

badanie kliniczne
19 grudnia 2022

Czym są badania kliniczne – rozważania nad możliwością leczenia najnowszymi lekami na świecie

Podstawą skutecznej farmakoterapii jest efektywne usuwanie przyczyny choroby lub znoszenie jej objawów, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa stosowania. Mimo że na rynku dostępnych jest tak wiele preparatów leczniczych, dalej istnieją schorzenia, które ze względu na złożoną patogenezę, czy różnorodny obraz kliniczny, stanowią ciągłe wyzwanie terapeutyczne dla lekarzy i farmaceutów. Przyszłość medycyny to zatem innowacyjne leczenie, wykorzystujące nowo opracowane substancje lecznicze, często trudno dostępne oraz bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak możesz bezpłatnie wziąć udział w najnowszych terapiach.

antykoncepcja hormonalna
12 grudnia 2022

Antykoncepcja hormonalna – jak działa? Jaką metodę wybrać?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży jest hormonalna metoda antykoncepcji. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków, które różnią się nie tylko składem, ale też formą i drogą podania. Preparat powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb kobiety, tak aby zapewniał wysoką skuteczność, dogodność aplikacji oraz bezpieczeństwo stosowania.

wirus RSV
2 listopada 2022

Wirus RSV – objawy, diagnostyka, dostępne metody leczenia

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych, który zwykle powoduje łagodne objawy podobne do przeziębienia. Zakazić mogą się osoby w każdym wieku, przy czym ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta u małych dzieci, osób starszych i dorosłych z chorobami współistniejącymi.

drospirenon a endometrioza
17 października 2022

Drosprenon – czy zdoła powstrzymać endometriozę?

Endometrioza jest przewlekła chorobą zapalną, charakteryzującą się obecnością tkanki endometrialnej poza jamą macicy. Choroba ta dotyka około 10% (190 milionów) kobiet i dziewcząt w wieku rozrodczym na całym świecie. Ze względu na złożoność tej jednostki chorobowej, stale poszukiwane są nowe rozwiązania terapeutyczne w celu jak najskuteczniejszego złagodzenia objawów endometriozy.

9 września 2022

Infekcje intymne – rodzaje, diagnostyka, metody leczenia

Infekcje intymne to różnego rodzaju zakażenia narządów płciowych, które mogą dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn. Większość kobiet w ciągu życia doświadcza co najmniej jednej infekcji pochwy. Charakteryzuje się ona wydzieliną z pochwy, swędzeniem i/lub przykrym zapachem. Objawy te najczęściej są spowodowane bakteryjnym zapaleniem pochwy, kandydozą sromu i pochwy lub rzęsistkowicą. Odpowiednia profilaktyka i świadomość pacjentek pozwala zapobiegać powikłaniom, a nawet wystąpieniu choroby.