Zadzwoń +48 570 700 160
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 570 700 160

KOMPEDIUM WIEDZY

CZYTASZ I WIESZ

korzyści z uczestnictwa w badaniu klinicznym
19 listopada 2021

Korzyści płynące z uczestnictwa w badaniach klinicznych

Badania kliniczne stanowią fundament współczesnej medycyny. Dają one chorym pacjentom dodatkową możliwość leczenia poprzez dostęp do najnowszych, innowacyjnych leków, zwłaszcza w przypadkach, kiedy standardowe terapie, stosowane obecnie na rynku, nie przynoszą określonych korzyści zdrowotnych lub dostęp do nich jest ograniczony. Jakie jeszcze korzyści płyną z uczestnictwa w badaniach klinicznych? Przeczytaj!

obowiązki pacjenta w badaniu klinicznym
3 listopada 2021

Obowiązki pacjenta w badaniu klinicznym

Pacjenci biorący udział w badaniu klinicznym, w zamian za opiekę i zaangażowanie personelu medycznego, w momencie podpisania świadomej zgody zobowiązują się do spełniania określonych wymogów wynikających ze specyfiki danego badania. Co należy do obowiązków pacjenta uczestniczącego w badaniu klinicznym? Odpowiedź poniżej.

dzieci w badaniach klinicznych a ramię placebo
19 października 2021

Dzieci w badaniach klinicznych a ramię placebo

Z pojęciem badań klinicznych często powiązany jest termin placebo. Czy stosowanie tzw. “cukrowej tabletki” jest zawsze koniecznie? Co w przypadku badań prowadzonych wśród populacji osób niepełnoletnich? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania oraz dowiesz się o prawach i bezpieczeństwie pacjenta niepełnoletniego w badaniu klinicznym.

kwalifikacja pacjenta w badaniach klinicznych
8 października 2021

Proces kwalifikacji pacjenta w badaniach klinicznych

Skąd mogę dowiedzieć się o aktualnie prowadzonych badaniach klinicznych? Czy proces kwalifikacji jest długotrwały i skomplikowany? Czy aby zakwalifikować się do badania klinicznego muszę spełniać jakieś kryteria albo wykonać badania? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania uzyskasz w poniższym artykule.

egzema dłoni i stóp
29 września 2021

Egzema dłoni i stóp – przyczyny, zaostrzenie objawów

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szereg czynników zewnętrzych, które mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu, tj. zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia, niska wilgotność powietrza, kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi czy podrażnienia mechaniczne. Pacjenci z egzemą dłoni nie mogą cieszyć się w pełni zdrową i piękną skórą dłoni, dlatego powinni jak najbardziej zminimalizować czynniki podrażniające skórę, podjąć odpowiednie leczenie oraz zastosować właściwą pielęgnację, co pozwoli ograniczyć zaostrzenie choroby.

pcos leczenie
13 września 2021

Nowa hormonalna terapia w leczeniu PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, jednak patomechanizm jego powstawania nie został w pełni poznany. Nazwa tej przypadłości pochodzi od charakterystycznego obrazu jajników w USG przypominających skupisko pęcherzyków. PCOS leczy się hormonalnie. Ostatnie badania kliniczne ujawniły skuteczność nowej terapii. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu zespołu policystycznych jajników?

lek w badaniu klinicznym i co potem
10 sierpnia 2021

Lek w badaniu klinicznym…i co potem?

W artykułach na naszym blogu obszernie opisujemy, co dzieje się z pacjentem i lekiem badanym przed oraz podczas trwania badania klinicznego. Ale właściwie, po co to wszystko? Co dzieje się z lekiem tuż po zakończeniu wszystkich faz badań klinicznych? Czy informacje o uzyskanych wynikach są gdzieś publikowane? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.

projekt pacjent w badaniach klinicznych
3 sierpnia 2021

„Pacjent w badaniach klinicznych” – wszystko o projekcie

„Pacjent w badaniach klinicznych” to projekt koordynowany przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie świadomości i popularyzacja wiedzy na temat badań klinicznych w Polsce oraz przybliżenie ich potencjalnym uczestnikom klinicznych najważniejszej terminologii z tego zakresu. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym projekcie? Więcej szczegółów w artykule.

wykluczenie z badania klinicznego
30 lipca 2021

Zostałem wykluczony z badania klinicznego. Dlaczego?

Kwalifikacja pacjenta do badania klinicznego odbywa się na wizycie przesiewowej. Podczas takiej wizyty zespół badawczy ocenia kandydata pod kątem określonych w protokole badania kryteriów włączenia i wyłączenia. Czym właściwie są te kryteria? I dlaczego odgrywają tak istotną rolę?

fakty i mity o badaniach klinicznych
23 lipca 2021

Fakty i mity o udziale w badaniach klinicznych

W Polsce badania kliniczne to wciąż gorący temat, który budzi żarliwe dyskusje. Mimo tego wciąż niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z możliwości uczestniczenia w nich. W tym artykule przedstawimy Wam fakty o badaniach klinicznych oraz postaramy się rozprawić z najpopularniejszymi mitami.

innowacyjna terapia jak działa
16 lipca 2021

Jak to jest, że lek działa? Ocena innowacyjnej terapii

Świat nauki postawiony jest na solidnych filarach Evidence Based Medicine (EBM), czyli medycyny opartej na dowodach naukowych. Dzięki temu wiemy, że działanie leków obecnych na rynku od wielu lat nie jest poparte kwestią pojedynczego przypadku, ale że stoją za tym niezbite dowody w postaci wyników badań, które poprawę w danej jednostce chorobowej wiążą ze stosowaniem konkretnej substancji czynnej.

zdarzenia niepożądane a innowacyjna terapia
14 lipca 2021

Zdarzenia niepożądane a innowacyjna terapia

Dopuszczenie do obrotu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 sprawiło, że każdy z nas może poczuć się niczym pacjent w badaniu klinicznym. W głowach większości osób zapewne kłębią się pytania: “czy to w ogóle bezpieczne?”, “czy powinienem się na to zdecydować, skoro nie mam pewności jak zareaguje na to mój organizm?”, “Przecież to coś zupełnie nowego na rynku. Co my w ogóle o tym wiemy?”.