ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że nawet 26,7 procent kobiet w tej grupie wiekowej może chorować na PCOS! Z uwagi na bardzo zróżnicowany obraz kliniczny i nietypowe objawy, właściwa diagnoza PCOS jest nierzadko trudna do postawienia.

Choroba charakteryzuje się hiperandrogenizmem (zwiększonym poziomem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych), dysfunkcją owulacji, a także policystyczną morfologią jajników (PCOM), czyli policystycznym obrazem jajników w badaniu USG. Główną cechą PCOS jest nadmierna produkcja androgenów przez jajniki.

U zdecydowanej większości kobiet PCOS towarzyszy również dysfunkcja metaboliczna charakteryzująca się insulinoopornością i kompensacyjną hiperinsulinemią, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy incydentów sercowo-naczyniowych.

Objawy PCOS często rozwijają się już w okresie dojrzewania, w okolicach pierwszej miesiączki. Czasami PCOS rozwija się później, na przykład w odpowiedzi na znaczny przyrost masy ciała. Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą mieć skąpe, nieregularne lub przedłużające się miesiączki, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), trądzik, nadwagę. W jajnikach powstają liczne małe pęcherzyki, których obecność może prowadzić do zaburzeń owulacji i ostatecznie utrudniać zajście w ciążę.

Dokładna przyczyna PCOS jest nieznana, lecz wczesna diagnoza, odpowiednio wdrożone leczenie i zbilansowana dieta wraz z utratą masy ciała mogą zmniejszyć ryzyko długotrwałych następstw, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, a nawet niepłodność.

Oznaki i objawy PCOS są różne. Diagnozę PCOS stawia się, gdy wystąpią co najmniej dwa z poniższych objawów:

nieregularne miesiączki – najczęstszą oznaką PCOS są rzadkie, nieregularne lub przedłużone cykle miesiączkowe,
nadmiar androgenów – podwyższony poziom męskich hormonów płciowych może przyczynić się do wystąpienia nadmiernego owłosienia twarzy i ciała (hirsutyzm), a czasami trądziku i łysienia androgenowego,
policystyczny obraz jajników – gdy jajniki są powiększone i zawierają charakterystyczne pęcherzyki, czego rezultatem może być ich nieprawidłowe funkcjonowanie i zaburzenia owulacji.

JAK LECZYĆ PCOS?

Leczenie zaburzeń związanych z zespołem policystycznych jajników powinno być dostosowane do przeważających objawów choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki oraz obejmować wyeliminowanie zaburzeń metabolicznych poprzez zmianę stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej i zrównoważonej, odpowiednio dobranej diety. Terapia powinna być wielopłaszczyznowa i mieć na względzie zarówno zaburzenia miesiączkowania, niepłodność jak i eliminację zaburzeń metabolicznych.

Powyższe działania mogą wspierać profilaktykę i skutkować mniej dokuczliwym przebiegiem choroby, jednakże kluczowym jest, aby pacjentka uzyskała odpowiedni rodzaj leczenia farmakologicznego dobrany przez specjalistę ginekologa lub endokrynologa.

W leczeniu PCOS stosowane jest leczenie łagodzące objawy choroby i zapobiegające powikłaniom. Są to między innymi dwufazowe doustne środki antykoncepcyjne, które mają za zadanie ustabilizować gospodarkę hormonalną i uregulować owulację lub leki o działaniu antyandrogennym stosowane w przypadku uporczywego trądziku, hirsutyzmu lub łysienia. Aktualnie w holsäCLINICAL prowadzimy nabór do badania klinicznego z użyciem Dienogestu i Etynyloestradiolu. REKRUTACJA W TOKU!

INNOWACYJNA TERAPIA

Oprócz popularnie wybieranego leczenia hormonalnego, w najnowszym badaniu klinicznym III fazy swoje zastosowanie znalazło połączenie 2mg Dienogestu oraz 0,02mg Etynyloestradiolu.

Produkt zawiera dwa szeroko stosowane składniki aktywne, obecne w produktach już wprowadzonych na rynek, ale o niższej dawce Etynyloestradiolu.  Lek jest oparty o niskodawkową formulację o przedłużonym uwalnianiu aktywnych składników, co zmniejsza dobowe wahania poziomu hormonów w osoczu i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i tolerancji leku przy zachowaniu wysokiej jego skuteczności. Etynyloestradiol w niższej dawce zmniejsza ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, z kolei Dienogest wykazuje działanie antyandrogenne.

Połączenie Dienogestu i Etynyloestradiolu przyczynia się do obniżenia poziomu androgenów w surowicy, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie nadmiernego owłosienia (hirsutyzmu). Po leczeniu Dienogestem i Etynyloestradiolem poziom globuliny wiążącej hormony płciowe w surowicy znacząco wzrasta i następuje znaczny spadek całkowitego i wolnego poziomu testosteronu.

Lek ma niewielki wpływ na metabolizm lipidów i węglowodanów, hormony nadnerczy i ciśnienie krwi. W szczególności Dienogest ma silne działanie antyandrogenne. Z tego powodu ma zbawienny wpływ na włosy i skórę oraz poprawę stanu skóry przy występowaniu trądziku pospolitego.

Wcześniej przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że połączenie DNG/EE jest niezawodnym inhibitorem owulacji o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej i dobrym profilu bezpieczeństwa.

BADANIA PROWADZONE W LOKALIZACJACH

KATOWICE

ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
+48 32 724 10 12
+48 787 863 839

 

KRAKÓW

ul. Mehoffera 10, Kraków
+48 32 724 10 12
+48 787 863 839

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

    ZAPISZ SIĘ

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp. z o.o. w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000) oraz otrzymywanie "informacji handlowych" w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.