ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych występującym u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że dotyka od 2,2 do 26,7 procent kobiet w tej grupie wiekowej. Z uwagi na bardzo zróżnicowany obraz kliniczny i nietypowe objawy, właściwa diagnoza PCOS jest nierzadko trudna do postawienia. Choroba charakteryzuje się hiperandrogenizmem (zwiększonym poziomem męskich hormonów płciowych- androgenów), dysfunkcją owulacji i policystyczną morfologią jajników (PCOM) czyli policystycznym obrazem jajników w badaniu USG— przy czym główną cechą PCOS jest nadmierna produkcja androgenów przez jajniki.

U zdecydowanej większości kobiet PCOS towarzyszy również dysfunkcja metaboliczna charakteryzująca się insulinoopornością i kompensacyjną hiperinsulinemią, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy incydentów sercowo-naczyniowych.

Oznaki i objawy PCOS często rozwijają się już w okresie dojrzewania- w okolicach pierwszej miesiączki. Czasami PCOS rozwija się później, na przykład w odpowiedzi na znaczny przyrost masy ciała. Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą mieć skąpe, nieregularne lub przedłużające się miesiączki, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), trądzik, nadwagę. W jajnikach powstają liczne małe pęcherzyki, których obecność może prowadzić do zaburzeń owulacji i ostatecznie utrudniać zajście w ciążę.

Dokładna przyczyna PCOS jest nieznana, lecz wczesna diagnoza, odpowiednio wdrożone leczenie I zbilansowana dieta wraz z utratą masy ciała mogą zmniejszyć ryzyko długotrwałych następstw , takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, a nawet niepłodność.

Oznaki i objawy PCOS są różne. Diagnozę PCOS stawia się, gdy wystąpią co najmniej dwa z tych objawów:
• nieregularne miesiączki- najczęstszą oznaką PCOS są rzadkie, nieregularne lub przedłużone cykle miesiączkowe.
• Nadmiar androgenów. Podwyższony poziom męskich hormonów płciowych może przyczynić się do wystąpienia nadmiernego owłosienia twarzy i ciała (hirsutyzm), a czasami trądziku i łysienia androgenowego.
• Policystyczny obraz jajników. Jajniki mogą być powiększone i zawierać charakterystyczne pęcherzyki, czego rezultatem może być ich nieprawidłowe funkcjonowanie i zaburzenia owulacji.

JAK LECZYĆ PCOS?

Leczenie zaburzeń związanych z zespołem policystycznych jajników powinno być dostosowane do przeważających objawów choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki  oraz obejmować wyeliminowanie zaburzeń metabolicznych poprzez zmianę stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej i zrównoważonej,  odpowiednio dobranej diety .Terapia powinna być wielopłaszczyznowa i mieć na względzie zarówno zaburzenia miesiączkowania, niepłodność jak i eliminację zaburzeń metabolicznych.

Powyższe działania mogą wspierać profilaktykę  i skutkować mniej dokuczliwym przebiegiem choroby, jednakże kluczowym jest aby pacjentka uzyskała odpowiedni rodzaj leczenia farmakologicznego dobrany przez specjalistę ginekologa/endokrynologa.

W leczeniu PCOS stosowane jest leczenie łagodzące objawy choroby i zapobiegające powikłaniom. Są to między innymi dwufazowe doustne środki antykoncepcyjne, które mają za zadanie ustabilizować gospodarkę hormonalną i uregulować owulację lub leki o działaniu antyandrogennym stosowane w przypadku uporczywego trądziku, hirsutyzmu lub łysienia.

INNOWACYJNA TERAPIA

Oprócz popularnie wybieranego leczenia hormonalnego , w najnowszym badaniu klinicznym III fazy swoje zastosowanie znalazło połączenie 2mg dienogestu oraz 0,02mg etynyloestradiolu.

Produkt zawiera dwa szeroko stosowane składniki aktywne, obecne w produktach już wprowadzonych na rynek, ale o niższej dawce etynyloestradiolu.  Lek jest oparty o niskodawkową formulację o przedłużonym uwalnianiu aktywnych składników, co zmniejsza dobowe wahania poziomu hormonów w osoczu i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i tolerancji przy zachowaniu wysokiej skuteczności. Etynyloestradiol w niższej dawce zmniejsza ryzyko żylnej choroby zatorowo- zakrzepowej,z  kolei Dienogest wykazuje działanie antyandrogenne.

Połączenie Dienogestu i etynyloestradiolu przyczynia się do obniża poziom androgenów w surowicy co z kolei ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie  nadmiernego owłosienia (hirsutyzmu). Po leczeniu Dienogestem i Etynyloestradiolem poziom globuliny wiążącej hormony płciowe w surowicy znacząco wzrósł i nastąpił znaczny spadek całkowitego i wolnego poziomu testosteronu.

Lek ma niewielki wpływ na metabolizm lipidów i węglowodanów, hormony nadnerczy i ciśnienie krwi. W szczególności Dienogest ma silne działanie antyandrogenne. Z tego powodu ma zbawienny wpływ na włosy i skórę oraz  poprawę przy występowaniu trądziku pospolitego,

Wcześniej przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że połączenie DNG/EE, jest niezawodnym inhibitorem owulacji o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej i dobrym profilu bezpieczeństwa.

BADANIA PROWADZONE W LOKALIZACJACH

KATOWICE

ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77

 

KRAKÓW

ul. Mehoffera 10, Kraków
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77

CZĘSTOCHOWA

ul. Kozielewskiego 9, Częstochowa
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77

BIELSKO-BIAŁA

ul. Komorowicka 140, Bielsko-Biała
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

    ZAPISZ SIĘ    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsclinical.pl
    Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Gyncentrum Sp. z o.o. "informacji handlowych" w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.