ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW
Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że nawet 26,7 procent kobiet w tej grupie wiekowej może chorować na PCOS! Z uwagi na bardzo zróżnicowany obraz kliniczny i nietypowe objawy, właściwa diagnoza PCOS jest nierzadko trudna do postawienia.
Choroba charakteryzuje się hiperandrogenizmem (zwiększonym poziomem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych), dysfunkcją owulacji, a także policystyczną morfologią jajników (PCOM), czyli policystycznym obrazem jajników w badaniu USG. Główną cechą PCOS jest nadmierna produkcja androgenów przez jajniki.
U zdecydowanej większości kobiet PCOS towarzyszy również dysfunkcja metaboliczna charakteryzująca się insulinoopornością i kompensacyjną hiperinsulinemią, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy incydentów sercowo-naczyniowych.

Objawy PCOS często rozwijają się już w okresie dojrzewania, w okolicach pierwszej miesiączki. Czasami PCOS rozwija się później, na przykład w odpowiedzi na znaczny przyrost masy ciała. Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą mieć skąpe, nieregularne lub przedłużające się miesiączki, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), trądzik, nadwagę. W jajnikach powstają liczne małe pęcherzyki, których obecność może prowadzić do zaburzeń owulacji i ostatecznie utrudniać zajście w ciążę.
Dokładna przyczyna PCOS jest nieznana, lecz wczesna diagnoza, odpowiednio wdrożone leczenie i zbilansowana dieta wraz z utratą masy ciała mogą zmniejszyć ryzyko długotrwałych następstw, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, a nawet niepłodność.
Oznaki i objawy PCOS są różne. Diagnozę PCOS stawia się, gdy wystąpią co najmniej dwa z poniższych objawów:
• nieregularne miesiączki – najczęstszą oznaką PCOS są rzadkie, nieregularne lub przedłużone cykle miesiączkowe,
• nadmiar androgenów – podwyższony poziom męskich hormonów płciowych może przyczynić się do wystąpienia nadmiernego owłosienia twarzy i ciała (hirsutyzm), a czasami trądziku i łysienia androgenowego,
• policystyczny obraz jajników – gdy jajniki są powiększone i zawierają charakterystyczne pęcherzyki, czego rezultatem może być ich nieprawidłowe funkcjonowanie i zaburzenia owulacji.
JAK LECZYĆ PCOS?
Leczenie zaburzeń związanych z zespołem policystycznych jajników powinno być dostosowane do przeważających objawów choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki oraz obejmować wyeliminowanie zaburzeń metabolicznych poprzez zmianę stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej i zrównoważonej, odpowiednio dobranej diety. Terapia powinna być wielopłaszczyznowa i mieć na względzie zarówno zaburzenia miesiączkowania, niepłodność jak i eliminację zaburzeń metabolicznych.
Powyższe działania mogą wspierać profilaktykę i skutkować mniej dokuczliwym przebiegiem choroby, jednakże kluczowym jest, aby pacjentka uzyskała odpowiedni rodzaj leczenia farmakologicznego dobrany przez specjalistę ginekologa lub endokrynologa.
W leczeniu PCOS stosowane jest leczenie łagodzące objawy choroby i zapobiegające powikłaniom. Są to między innymi dwufazowe doustne środki antykoncepcyjne, które mają za zadanie ustabilizować gospodarkę hormonalną i uregulować owulację lub leki o działaniu antyandrogennym stosowane w przypadku uporczywego trądziku, hirsutyzmu lub łysienia.
INNOWACYJNA TERAPIA
Oprócz popularnie wybieranego leczenia hormonalnego, w najnowszym badaniu klinicznym III fazy swoje zastosowanie znalazło połączenie 2mg Dienogestu oraz 0,02mg Etynyloestradiolu.
Produkt zawiera dwa szeroko stosowane składniki aktywne, obecne w produktach już wprowadzonych na rynek, ale o niższej dawce Etynyloestradiolu. Lek jest oparty o niskodawkową formulację o przedłużonym uwalnianiu aktywnych składników, co zmniejsza dobowe wahania poziomu hormonów w osoczu i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i tolerancji leku przy zachowaniu wysokiej jego skuteczności. Etynyloestradiol w niższej dawce zmniejsza ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, z kolei Dienogest wykazuje działanie antyandrogenne.
Połączenie Dienogestu i Etynyloestradiolu przyczynia się do obniżenia poziomu androgenów w surowicy, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie nadmiernego owłosienia (hirsutyzmu). Po leczeniu Dienogestem i Etynyloestradiolem poziom globuliny wiążącej hormony płciowe w surowicy znacząco wzrasta i następuje znaczny spadek całkowitego i wolnego poziomu testosteronu.
Lek ma niewielki wpływ na metabolizm lipidów i węglowodanów, hormony nadnerczy i ciśnienie krwi. W szczególności Dienogest ma silne działanie antyandrogenne. Z tego powodu ma zbawienny wpływ na włosy i skórę oraz poprawę stanu skóry przy występowaniu trądziku pospolitego.
Wcześniej przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że połączenie DNG/EE jest niezawodnym inhibitorem owulacji o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej i dobrym profilu bezpieczeństwa.
BADANIA PROWADZONE W LOKALIZACJACH
KATOWICE
ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
+48 32 724 10 12
+48 787 863 839
KRAKÓW
ul. Mehoffera 10, Kraków
+48 32 724 10 12
+48 787 863 839
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
