ANTYKONCEPCJA HORMONALNA
Najstarsze znane zapiski o metodach antykoncepcji pochodzą z czasów starożytnego Egiptu. Od tamtej pory zaawansowanie oraz zróżnicowanie metod antykoncepcji znacząco się poprawiło. Wzrosła również ich dostępność, zwłaszcza wśród ludności krajów wysoko i średnio rozwiniętych. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu „Zdrowa ONA” w 2019 roku, odsetek Polek regularnie stosujących antykoncepcję wynosi zaledwie 31,1%. Jedynie 16% ankietowanych deklaruje stosowanie antykoncepcji hormonalnej, natomiast 15,1% decyduje się na naturalne metody, takie jak: kalendarzyk, pomiar temperatury czy cykliczna obserwacja swojego organizmu.
Tak niski odsetek pacjentek deklarujących świadome stosowanie metod planowania ciąży może wynikać z niedostatecznej edukacji seksualnej oraz obawy o wystąpienie działań niepożądanych, jakie niesie za sobą stosowanie środków farmakologicznych. Należą do nich m.in. zmiany w materiale budulcowym kości. Dodatkowo spadek gęstości kośćca będący fizjologicznym następstwem starzenia się organizmu prowadzi do zwiększonej podatności na złamania oraz rezygnacji kobiet ze stosowania hormonalnych metod zabezpieczania się. Aktualnie w holsäCLINICAL prowadzone jest badanie kliniczne z użyciem Drospirenonu przeznaczone dla dziewcząt i kobiet od 14. do 45. roku życia. REKRUTACJA ZAMKNIĘTA!

RODZAJE ANTYKONCEPCJI
Obecne na rynku produkty możemy podzielić na dwa rodzaje:
● antykoncepcja mechaniczna (niehormonalna) – do której zaliczamy m.in. prezerwatywy, kapturek naszyjkowy, gumowy krążek z środkiem plemnikobójczym, wkładkę domaciczną niehormonalną czy gąbki dopochwowe
● antykoncepcja hormonalna – do której zaliczamy m.in tabletki antykoncepcyjne, domaciczne wkładki hormonalne, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy krążki dopochwowe
O INNOWACYJNYCH TERAPIACH
Drospirenon jest progestagenem IV generacji, który hamuje owulację oraz zmienia skład jakościowy śluzu szyjki macicy, utrudniając wnikanie plemników. Drospirenon w postaci tabletek jednoskładnikowych przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie, nie powoduje wzrostu masy ciała, wykazuje korzystny wpływ na ciśnienie krwi, a co najważniejsze może stanowić bezpieczniejszą alternatywę dla kobiet z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy.
Aktualnie w holsäCLINICAL prowadzone jest badanie kliniczne z użyciem Drospirenonu przeznaczone dla dziewcząt i kobiet od 14. do 45. roku życia. W ramach badania podczas jednej z pierwszych wizyt oraz po 12 miesiącach przeprowadzane jest badanie densytometryczne w celu oceny stanu zdrowia pacjentek oraz poszerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa stosowania leku. Należy podkreślić, że w poprzednich fazach lek ten wykazał wysoką skuteczność dorównującą klasycznym tabletkom dwuskładnikowym.
Jak wygląda badanie gęstości kości w badaniu z zastosowaniem innowacyjnej terapii?
Densytometria (DXA) jest rodzajem badania, które wykorzystuje niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Densytometr tworzy dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, wskazując gęstość masy kostnej wyrażoną w g/cm2 (BMD – Bone Mineral Density).
Badanie wykonuje się w centralnych lokalizacjach, takich jak część lędźwiowa kręgosłupa, talerz kości biodrowej lub przedramię, czyli w obszarach najbardziej narażonych na urazy i złamania. Obecnie jest to jedno z najdokładniejszych, a zarazem całkowicie nieinwazyjnych pomiarów gęstości kości. Diagnostyka trwa zwykle 10 minut.
Celem badania z użyciem Drospirenonu jest obserwacja zmian w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (L1-L4) na przestrzeni roku.
BADANIE PROWADZONE W LOKALIZACJACH
KATOWICE
ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
