ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

Najstarsze znane zapiski o metodach antykoncepcji pochodzą z czasów starożytnego Egiptu. Od tamtej pory zaawansowanie oraz zróżnicowanie metod antykoncepcji znacząco się poprawiło. Wzrosła również ich dostępność, zwłaszcza wśród ludności krajów wysoko i średnio rozwiniętych. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu „Zdrowa ONA” w 2019 roku, odsetek Polek regularnie stosujących antykoncepcję wynosi zaledwie 31,1%. Jedynie 16% ankietowanych deklaruje stosowanie antykoncepcji hormonalnej, natomiast 15,1% decyduje się na naturalne metody, takie jak: kalendarzyk, pomiar temperatury czy cykliczna obserwacja swojego organizmu.

Tak niski odsetek pacjentek deklarujących świadome stosowanie metod planowania ciąży może wynikać z niedostatecznej edukacji seksualnej oraz obawy o wystąpienie działań niepożądanych, jakie niesie za sobą stosowanie środków farmakologicznych. Należą do nich m.in. zmiany w materiale budulcowym kości. Dodatkowo spadek gęstości kośćca będący fizjologicznym następstwem starzenia się organizmu prowadzi do zwiększonej podatności na złamania oraz rezygnacji kobiet ze stosowania hormonalnych metod zabezpieczania się.

RODZAJE ANTYKONCEPCJI

Obecne na rynku produkty możemy podzielić na dwa rodzaje:

antykoncepcja mechaniczna (niehormonalna) – do której zaliczamy m.in. prezerwatywy, kapturek naszyjkowy, gumowy krążek z środkiem plemnikobójczym, wkładkę domaciczną niehormonalną czy gąbki dopochwowe
antykoncepcja hormonalna – do której zaliczamy m.in tabletki antykoncepcyjne, domaciczne wkładki hormonalne, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy krążki dopochwowe

O INNOWACYJNYCH TERAPIACH

Drospirenon jest progestagenem IV generacji, który hamuje owulację oraz zmienia skład jakościowy śluzu szyjki macicy, utrudniając wnikanie plemników. Drospirenon w postaci tabletek jednoskładnikowych przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie, nie powoduje wzrostu masy ciała, wykazuje korzystny wpływ na ciśnienie krwi, a co najważniejsze może stanowić bezpieczniejszą alternatywę dla kobiet z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy.

Aktualnie w holsäCLINICAL prowadzone jest badanie kliniczne z użyciem Drospirenonu przeznaczone dla dziewcząt i kobiet od 14. do 45. roku życia. W ramach badania podczas jednej z pierwszych wizyt oraz po 12 miesiącach przeprowadzane jest badanie densytometryczne w celu oceny stanu zdrowia pacjentek oraz poszerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa stosowania leku. Należy podkreślić, że w poprzednich fazach lek ten wykazał wysoką skuteczność dorównującą klasycznym tabletkom dwuskładnikowym.

Jak wygląda badanie gęstości kości w badaniu z zastosowaniem innowacyjnej terapii?

Densytometria (DXA) jest rodzajem badania, które wykorzystuje niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Densytometr tworzy dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, wskazując gęstość masy kostnej wyrażoną w g/cm2 (BMD – Bone Mineral Density).

Badanie wykonuje się w centralnych lokalizacjach, takich jak część lędźwiowa kręgosłupa, talerz kości biodrowej lub przedramię, czyli w obszarach najbardziej narażonych na urazy i złamania. Obecnie jest to jedno z najdokładniejszych, a zarazem całkowicie nieinwazyjnych pomiarów gęstości kości. Diagnostyka trwa zwykle 10 minut.

Celem badania z użyciem Drospirenonu jest obserwacja zmian w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (L1-L4) na przestrzeni roku.

BADANIE PROWADZONE W LOKALIZACJACH

KATOWICE

ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
+48 570 700 160
+48 32 506 57 77

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

    ZAPISZ SIĘ

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp. z o.o. w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000) oraz otrzymywanie "informacji handlowych" w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.