Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Pacjent w badaniu klinicznym – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie wiele schorzeń przewlekłych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie terapeutyczne. Brak skutecznego leczenia jest przyczyną stopniowego pogarszania stanu zdrowia i komfortu chorego. Kiedy standardowe leki okazują się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść nowe leki o alternatywnym mechanizmie działania, które znajdują się na etapie badań klinicznych.

pacjent w badaniu klinicznym

Dostęp do najnowszych terapii

W Polsce liczba ośrodków klinicznych stale rośnie, a tym samym coraz więcej różnych badań jest dostępnych dla pacjentów chorujących na konkretne schorzenie. Taką listę badań możemy znaleźć m.in na stronie Agencji Badań Medycznych, jak i na stronach konkretnych ośrodków. Rekrutacja do badań klinicznych trwa określony czas, zwykle kilku tygodni/ miesięcy, dlatego ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać ich dostępność.

Jak wziąć udział w badaniu klinicznym

Przed rozpoczęciem terapii każdy z ochotników musi przejść badanie kwalifikujące go do leczenia, czyli tzw. screening. Podczas pierwszej wizyty w ośrodku lekarz specjalista przedstawia pacjentowi wszelkie aspekty leczenia, przebieg każdej z następnych wizyt oraz opisuje procedury, które są niezbędne do zapewnienia pacjentowi pełnego komfortu oraz bezpieczeństwa przez cały okres badania klinicznego. Ostatnim etapem włączenia pacjenta jest podpisanie Świadomej Zgody – dokładny opis procedury znajdziesz pod linkiem ICF – świadoma zgoda pacjenta na udział w badaniu – holsäCLINICAL (holsaclinical.pl).

Pacjent otrzymuje lek badany dopiero po zakwalifikowaniu do badania. Na początku niezbędne jest, aby aplikacja leku przez pacjenta odbyła się w ośrodku pod kontrolą lekarza lub pielęgniarki. W dalszym okresie badania (jeżeli lek nie wymaga specjalistycznego podania), koordynator wydaje lek badany pacjentowi do domu, co wiąże się ze zmniejszeniem częstości osobistych wizyt w ośrodku.

Przebieg wizyt – czego można się spodziewać

Każde badanie kliniczne przebiega inaczej – zatem nie ma złotej reguły, co do czasu trwania oraz rodzaju procedur diagnostycznych. W większości przypadków część wizyt lekarskich odbywa się w ośrodku, a część poprzez kontakt telefoniczny. W klinice wykonywane są podstawowe czynności diagnostyczne, takie jak badanie krwi, pomiar ciśnienia, badania fizykalne oraz szczegółowe procedury, które zależą od rodzaju jednostki chorobowej, przewidzianej protokołem badania. Wszyscy pacjenci otoczeni są opieką wykwalifikowanego zespołu, w skład którego oprócz lekarza prowadzącego, wchodzą wyspecjalizowane pielęgniarki oraz koordynatorzy badań. Dbają oni zarówno o bezpieczeństwo pacjenta, jak i jego dobre samopoczucie podczas trwania leczenia.

Zakończenie udziału w badaniu

Udział w badaniu klinicznym jest dobrowolny. W każdym okresie badania pacjent ma prawo zrezygnować z dalszego udziału, niezależnie od przyczyny. Warto jednak podkreślić, że wiąże się to z przerwaniem terapii, gdyż lek badany wydawany jest cyklicznie przez koordynatora podczas wizyt w ośrodku. Na ostatniej wizycie kończącej udział w badaniu wykonywane są wszelkie niezbędne procedury, aby ocenić stan zdrowia pacjenta po terapii lekiem badanym. Dodatkowo po zakończeniu badania pacjent otrzymuje zwrot kosztów poniesionych podczas dojazdów do kliniki.

Masz więcej pytań dotyczących uczestnictwa w badaniu klinicznym oraz związanej z nim świadomej zgody?

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.