Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Linzagolix – przełom w leczeniu endometriozy?

Zapobieganie endometriozie jak i jej pełne wyleczenie, pomimo znacznego rozwoju medycyny XXI wieku, wciąż wykracza poza możliwości tej dziedziny nauki. Współczesne metody terapeutyczne endometriozy nie pozwalają kontrolować bólu związanego z postępującą w czasie chorobą w perspektywie długoterminowej, a jak wiadomo endometrioza wymaga planu leczenia na całe życie.

linzagolix a endometrioza

Endometrioza jest bolesnym zaburzeniem

Endomtrioza to choroba, w której błona śluzowa naturalnie wyścielająca macicę zwana „endometrium” rozprzestrzenia się poza jamę macicy, gdzie wywołuje przewlekłą reakcję zapalną mogącą skutkować powstaniem tkanki bliznowatej.

Objawy endometriozy są bardzo uciążliwe dla dotkniętych nią pacjentek. Do symptomów tej jednostki chorobowej najbardziej ingerujących w komfort i jakość życia zalicza się; silny ból towarzyszący miesiączkom, owulacji i stosunkowi seksualnemu, a także obfite krwawienia miesiączkowe, przewlekły ból miednicy, zmęczenie i zaburzenia płodności.

Szereg tych objawów przekłada się z kolei na pogorszenie ogólnego samopoczucia fizycznego, psychicznego jak i społecznego. (Więcej istotnych informacji na temat endometriozy i metod jej leczenia znajdą Państwo w dotychczas opracowanych przez nas artykułach).

Przeczytaj też: Mifepriston – innowacyjny lek szansa na lepsze życie z endometriozą

Trudności w terapii endometriozy

Dotychczas jedyną zatwierdzoną klasą leków w terapii endometriozy są agoniści hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH). Poprzez oddziaływanie na przysadkę mózgową, hamują wydzielanie endogennych gonadotropin, co wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami ubocznymi. Leki te wykazują silne działanie hipoestrogenowe, co powoduje wystąpienie objawów klimakterycznych, a to wraz z upływem czasu, przyczynia się do utraty gęstości mineralnej kości i wzrostu ryzyka rozwoju osteoporozy. Ponadto na początkowych etapach terapii powodują przejściowe zaostrzenie objawów endometriozy, co może zniechęcać pacjentki do dalszego leczenia.

Linzagolix to przełom w terapii endometriozy

Duże szanse w terapii endometriozy stwarza Linzagolix – lek oferujący długotrwałe zmniejszenie dolegliwości bólowych. W przeciwieństwie do współcześnie stosowanych agonistów GnRH, Linzagolix podawany raz dziennie przyczynia się do ustąpienia nieprzyjemnych objawów już w przeciągu kilku dni. Ponadto łagodzi początkowe nasilenie objawów często związanych z leczeniem agonistami GnRH.

Linzagolix to nowy, niepeptydowy, podawany doustnie antagonista receptora GnRH, który skutecznie znosi ból związany z postępem choroby, a jednocześnie minimalizuje utratę gęstości mineralnej kości i szereg innych działań niepożądanych, typowych dla obecnie zatwierdzonych metod leczenia.

Mechanizm działania Linzagolixu polega na blokowaniu receptora GnRH w przysadce mózgowej, co powoduje zależne od dawki zmniejszenie produkcji estrogenów przez jajniki. Spadek stężenia tych hormonów pośrednio prowadzi do redukcji bólu i obfitych krwawień miesiączkowych, a także minimalizuje rozrost zmian endometrialnych. Ustalono, iż utrzymanie estradiolu na określonym, docelowym poziomie zapewnia równowagę pomiędzy zmniejszaniem objawów endometriozy a jednoczesnym łagodzeniem utraty gęstości mineralnej kości.

Obiecujące wyniki badań klinicznych

W przeprowadzonej dotychczas fazie IIb badania klinicznego wzięły udział kobiety w wieku rozrodczym (18-45 lat), które przyjmowały jedną z czterech dawek Linzagolixu (50, 75, 100, 200 mg ) lub placebo raz na dobę przez 24 tygodnie. Celem badania było zmniejszenie dolegliwości bólowych o 30% lub więcej, poprawa jakości życia pacjentek, a także ocena wpływu leku na gęstość mineralną kości. Po 24 tygodniach pacjentki miały możliwość przedłużenia swojego udziału w badaniu o kolejne 28 tygodni (łącznie 52 tygodnie terapii).

Otrzymane wyniki prezentowały się bardzo optymistycznie. Już po 12 tygodniach leczenia dawkami 75-200 mg można było zaobserwować znaczne złagodzenie objawów endometriozy, redukcję bólu endometrialnego i poprawę jakości życia. Zauważono znaczący wzrost odsetka osób, u których doszło do redukcji dolegliwości bólowych. Po tym czasie nastąpiła również istotna poprawa w zakresie dyspareunii (dawka 200 mg). Ponadto, utrata gęstości mineralnej kości po 24 tygodniach mieściła się w bezpiecznych granicach, tj. wynosiła mniej niż 1% (50 i 75 mg).

Prawie 71% pacjentek doświadcza złagodzenia dolegliwości bólowych!

Linzagolix zyskał przewagę w łagodzeniu bólu związanego z endometriozą w porównaniu z placebo we wszystkich dawkach. Najbardziej efektywna w łagodzeniu bólu miednicy była dawka 75 mg, przy czym aż 70,8% pacjentów zgłosiło co najmniej 30% redukcję bólu. Z kolei największa dawka, tj. 200 mg była najskuteczniejsza w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych.

Podsumowując, aż 87,5% kobiet przyjmujących Linzagolix w dawce 75 mg podczas pierwszego etapu badania zgłosiła długotrwałe zminimalizowanie bólu po okresie obserwacji. Dla grupy przyjmującej dawkę 200 mg było to 70,0%; z kolei grupa placebo 33,3%.

III faza badań nad Linzagolixem w toku

Trwająca obecnie III faza badań klinicznych wykorzystuje dawki 75 mg i 200 mg w połączeniu z hormonalną terapią uzupełniającą (aby zapobiec utracie gęstości mineralnej kości). Prowadzone badania pozwalają na bardziej wszechstronną ocenę skuteczności i bezpieczeństwa Linzagolixu, tak aby zaspokoić potrzeby dużej i zróżnicowanej populacji, jaką są pacjentki cierpiące na endometriozę. Jeśli III faza badań klinicznych z udziałem Linzagolixu zakończy się sukcesem, wówczas dawka 75 mg może okazać się terapią pierwszego rzutu i stanowić przełom w leczeniu endometriozy.

 

Bibliografia:
1. https://www.obseva.com/endometriosis/
2. https://www.obseva.com/linzagolix/
3. https://endometriosisnews.com/2019/05/07/linzagolix-offers-sustained-reduction-of-endometriosis-pain-trial-shows/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32505383/
5..https://www.researchgate.net/publication/341085551_Quality_of_Life_Results_After_52_Weeks_of_Treatment_With_Linzagolix_for_Endometriosis-Associated_Pain_30B
6. https://endometriosisnews.com/obe2109/?fbclid=IwAR3Q8m020HHkUG4cu0zIzjpd6O9rsXBe1fEuWyQAeEFkd9WNMOrTqrwIxls

Aktualnie prowadzimy badanie kliniczne z użyciem nowej generacji leku z grupy antagonistów GnRH. Jeśli jesteś zainteresowana wzięciem w nim udziału, wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację.

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.