KOMPEDIUM WIEDZY
CZYTASZ I WIESZ
Piękne stopy to zdrowe stopy – grzybicy paznokci mówimy: NIE!
Według statystyk w Europie na grzybicę paznokci zapada ok. 4,3% populacji we wszystkich grupach wiekowych, jednakże najczęściej rozpoznaje się ją u mężczyzn i osób w starszym wieku. Infekcja grzybicza paznokci (onychomycosis [OM]) stanowi aż połowę wszystkich nieprawidłowości na paznokciach. Jak objawia grzybica się paznokci i jak ją leczyć? Kiedy konieczna jest wizyta u podologa?
Bezpieczeństwo pacjenta w badaniu klinicznym
Kodeks Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) stanowi Świętą Księgę w dziedzinie badań klinicznych. Zawiera wytyczne określające postępowanie całego zespołu badawczego. Jego złota zasada brzmi: “dobro pacjenta, jego prawa i jego bezpieczeństwo są nadrzędne w stosunku do interesu nauki lub społeczeństwa”. Dlatego też stan zdrowia pacjenta biorącego udział w badaniu klinicznym jest nieustannie monitorowany. W jaki sposób?
ICF – świadoma zgoda pacjenta na udział w badaniu klinicznym
Wszystkie badania kliniczne prowadzone są w oparciu o zasady Dobrej Praktyki Klinicznej, która zakłada, że zdrowie, bezpieczeństwo i prawa pacjenta są wartościami nadrzędnymi. Pacjent, aby mógł przystąpić do udziału w badaniu klinicznym, musi wyrazić świadomą zgodę na udział w badaniu klinicznym. Złożenie podpisu opatrzonego datą na tzw. Formularzu Świadomej Zgody stanowi potwierdzenie dobrowolnej i świadomej woli uczestnictwa w badaniu.
Estetrol – innowacyjny lek w walce z objawami menopauzy
Menopauza, zwana też “przekwitaniem” lub “klimakterium”, to proces, który wyznacza granicę między dwoma etapami w życiu kobiety: prokreacją, czyli zdolnością do wydania na świat potomstwa i starzeniem. Zwykle występuje między 44. a 56. rokiem życia i trwa około 2 lat, ale jej objawy mogą być odczuwalne nawet przez 4 lata. Na rynku istnieje kilka metod leczenia objawów klimakterium. Trwają także badania kliniczne z użyciem Estetrolu? Czy lek okaże się skuteczny? Przeczytaj!
Lebrikizumab – nowoczesne rozwiązanie terapeutyczne AZS
Wraz z postępem medycyny udoskonalają również rozwiązania terapeutyczne w wielu chorobach autoimmunologicznych, w tym AZS. Wyraźny potencjał terapeutyczny dostrzega się w lebrikizumabie, nad którym obecnie trwają badania kliniczne. Lebrikizumab do leków biologicznych. Jak działa? Jaka jest jego skuteczność? Poznaj innowacyjne leczenie atopowego zapalenia skóry.