Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Piękne stopy to zdrowe stopy – grzybicy paznokci mówimy: NIE!

Według statystyk w Europie na grzybicę paznokci zapada ok. 4,3% populacji we wszystkich grupach wiekowych, jednakże najczęściej rozpoznaje się ją u mężczyzn i osób w starszym wieku. Infekcja grzybicza paznokci (onychomycosis [OM]) stanowi aż połowę wszystkich nieprawidłowości na paznokciach. Jak objawia grzybica się paznokci i jak ją leczyć? Kiedy konieczna jest wizyta u podologa?

grzybica paznokci leczenie katowice

Dlaczego osoby starsze chorują częściej?

Zwiększoną częstość występowania grzybicy paznokci wśród osób starszych można przypisać wielu czynnikom, w tym zmniejszonemu krążeniu obwodowemu krwi, cukrzycy, brakowi aktywności fizycznej oraz zmniejszonemu wzrostowi i niższej jakości paznokci. Warto także dodać, że paznokcie u stóp znacznie częściej są infekowane przez grzybicę niżeli paznokcie u rąk.

Jak rozpoznać u siebie grzybicę paznokci?

Zainfekowana przez grzyby płytka paznokcia zmienia się z czasem. W przebiegu takiej infekcji możemy zaobserwować:

  • przebarwienie – od białawego do żółtobrązowego;
  • pogorszenie kondycji paznokcia, który staje się pogrubiony, kruchy, łamliwy lub popękany;
  • zniekształcenie paznokcia;
  • zaciemnienie płytki paznokcia, co jest spowodowane gromadzeniem się pod nią zanieczyszczeń;
  • nieprzyjemny zapach.

Warto pamiętać, że grzybica może zaatakować także inne paznokcie, a z czasem nawet skórę wokół płytki paznokcia lub między palcami. Taki stan nazywamy wówczas stopą atlety, czyli grzybicą stóp. Ciężkie przypadki grzybicy paznokcia mogą być bolesne i powodować trwałe uszkodzenie płytki.

Kto jest bardziej narażony na infekcję grzybiczą?

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy to:

  • wiek powyżej 60 lat – ze względu na zmniejszony przepływ krwi i wolniej rosnącą płytkę paznokci
  • nadmierne pocenie się
  • historia stopy sportowca
  • chodzenie boso po wilgotnych pomieszczeniach ogólnodostępnych (basen, siłownia i prysznic ogólnodostępny)
  • drobne urazy skóry lub paznokci
  • choroby skóry, np. łuszczyca
  • cukrzyca
  • osłabiony układ odpornościowy

Przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić, czy to na pewno grzybica

Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub podologiem – specjalistą od stóp. Podczas wizyty lekarz sprawdzi stan Twojego paznokcia oraz zleci odpowiednie badania w celu weryfikacji, czy widoczne na płytce paznokcia zmiany mają podłoże grzybicze. Specjalista może skierować Cię na następujące badania:

  • Test paskowy – nowa metoda diagnostyczna, która pozwoli w trakcie wizyty zidentyfikować na podstawie wyskrobin spod paznokcia, czy zmiany na płytce paznokcia są spowodowane przez grzyby, bakterie lub drożdże.
  • Mykologia – pobrane wycinki lub zeskrobiny spod paznokcia zostaną sprawdzone przez laboratorium w celu zidentyfikowania rodzaju grzyba powodującego infekcję.

Zobacz też: Podolog – czym zajmuje się specjalista od stóp?

Jak leczyć taką infekcję?

Infekcje grzybicze paznokci mogą być trudne do wyleczenia. Dlatego zamiast rozpoczynać kurację na własną rękę, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub podologiem o możliwych sposobach terapii. Leczenie zależy od ciężkości stanu i rodzaju grzyba, który zainfekował paznokieć. Nawet jeśli jego stan się poprawia, nie oznacza to, że problem zniknął.

Dermatolog podczas konsultacji może przepisać leki przeciwgrzybicze, które pacjent przyjmuje doustnie lub stosuje na paznokieć. W niektórych sytuacjach może zadecydować o połączeniu terapii.

W pierwszej kolejności najczęściej sięga się po doustne leki przeciwgrzybicze, ponieważ szybciej usuwają infekcję niż leki miejscowe. Najczęściej stosuje się terbinafinę i itrakonazol. Leki te pomagają nowej płytce paznokcia wyrosnąć już bez infekcji, powoli zastępując zainfekowaną część. Zwykle ten rodzaj leków stosowany jest od 6 do 12 tygodni. Jednak wyeliminowanie infekcji może zająć cztery miesiące lub dłużej.

Ponadto doustne leki przeciwgrzybicze mogą powodować działania niepożądane, od wysypki po uszkodzenie wątroby. Zalecane jest więc sprawdzenie enzymów wątrobowych w okresie 4-6 tygodni od zastosowania kuracji doustnej, aby sprawdzić, jak organizm zareagował na leczenie. Przeciwskazaniem do stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych jest niewydolność wątroby, zastoinową niewydolność serca lub aktualnie leczenie współtowarzyszące, które może wchodzić w interakcję z kuracją przeciwgrzybiczą.

Leczniczy lakier do paznokci Cyklopiroks, jest lekiem miejscowym stosowanym na płytkę paznokcia. 8% lakier stosuje się do całkowitego wyleczenia i odrostu zdrowego paznokcia (zwykle przez ok. 6 miesięcy w grzybicy paznokci rąk i 9–12 mies. w grzybicy paznokci stóp; niektórzy producenci nie zalecają leczenia dłuższego niż 6 mies.). Również miejscowo stosowane są lecznicze kremy do paznokci. Lekarz może przepisać krem przeciwgrzybiczy, który po namoczeniu nakłada się na zakażony paznokieć.

Jeżeli paznokieć jest cienki, można zastosować balsam bez recepty z mocznikiem, Wcześniej warto jednak zapytać lekarza, czy przed zastosowaniem preparatu nie jest wymagane oczyszczenie powierzchni paznokcia pilnikiem lub innym narzędziem.

W ciężkich stanach może być wskazany zabieg chirurgiczny

W ciężkich stanach grzybiczych lekarz może zalecić tymczasowe chirurgiczne usunięcie paznokcia, tak by zastosowany lek przeciwgrzybiczy był bardziej skuteczny. Niektóre grzybicze infekcje paznokci nie reagują na leki, wtedy lekarz może zasugerować trwałe usunięcie paznokcia, jeśli infekcja jest ciężka lub wyjątkowo bolesna.

Nowe metody leczenia grzybicy paznokci u stóp

Aktualnie w naszej klinice prowadzone jest badanie kliniczne z preparatem w spray’u podawanym miejscowo. (REKRUTACJA ZAKOŃCZONA). Przed rozpoczęciem kuracji każdy pacjent będzie miał możliwość bezpłatnej diagnostyki za pomocą testu paskowego oraz konsultacji z podologiem, który zweryfikuje procent zajętego paznokcia przez grzybicę.

Pacjent, który zakwalifikuje się do programu jest objęty bezpłatną opieką dermatologiczną i podologiczną przez okres leczenia (tj. ok. 3 miesiące) oraz obserwacją do 9 miesięcy po zakończeniu leczenia. Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.