Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Terbinafina – innowacyjna terapia dla pacjentów z grzybicą paznokci u stóp

Terbinafina zaliczana jest do leków o działaniu przeciwgrzybiczym, które powszechnie stosowane są w leczeniu różnorodnych form grzybicy, tj. grzybice skóry gładkiej i owłosionej, grzybice stóp, łupież pstry, drożdżyca skóry, a także wykorzystywana jest w leczeniu grzybicy paznokci. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat działania tego innowacyjnego leku.

terbinafina w leczeniu grzybicy paznokci u stóp

Jak działa terbinafina?

Zasada działania terbinafiny polega na hamowaniu enzymu epoksydazy skwalenowej, który jest niezbędny do wytworzenia ergosterolu – składnika błony komórkowej grzyba. Jego niedobór powoduje efekt grzybostatyczny. Dodatkowo działanie terbinafiny przyczynia się do gromadzenia związków skwalenu, które mają toksyczny wpływ na komórki grzyba. Wszystkie te mechanizmy skutkują zniszczeniem błony komórkowej grzyba i w konsekwencji prowadzą do śmierci patogenu.

Dermatofity – odpowiadają za 90% przypadków grzybicy paznokcia

Grzybica paznokci (onychomykoza) powstaje na skutek zakażeń wywoływanych przez 3 główne grupy grzybów – dermatofity, drożdżaki lub grzyby pleśniowe. Za grzybicę paznokci najczęściej odpowiadają grzyby dermatofitowe, przede wszystkim dermatofity z rodzaju Trichophyton (blisko 90% przypadków grzybicy paznokci). Co istotne, terbinafina wykazuje szerokie spektrum działania – dlatego jest skutecznym środkiem terapeutycznym stosowanym w zakażeniach wywoływanych przez dermatofity, które są najczęściej izolowane z zainfekowanych paznokci oraz działa przeciwko niektórym grzybom pleśniowym i drożdżakom.

Terbinafina – bardziej skuteczna niż inne leki przeciwgrzybicze

Przeprowadzono meta-analizę Rotta i wsp. w celu oceny skuteczności terapii przeciwgrzybiczej za pośrednictwem różnych leków do stosowania miejscowego. Oceniano skuteczność leków na podstawie wyleczenia mykologicznego podczas badania i po zakończeniu terapii. W przypadku wyleczenia długotrwałego wykazano, że terbinafina jest środkiem o wyższej skuteczności w porównaniu z innymi lekami, tj. klotrimazolem, oksikonazolem, sertakonazolem czy cyklopiroksem.

Terbinafina – wchłania się szybko i nie reaguje z innymi lekami

Dzięki określonym właściwościom fizykochemicznym terbinafina jest szybko dostarczana do paznokci. Stężenie tego związku jest wykrywalne w paznokciach w przeciągu 1 tygodnia po rozpoczęciu terapii i utrzymuje się nawet do 30 tygodni po zakończeniu leczenia. Ponadto terbinafina wykazuje niewielki wpływ na metabolizm innych leków, co świadczy o niskim poziomie interakcji z innymi lekami.

Terbinafina – w formie tabletek lub kremu

Terbinafina jako lek przeciwgrzybiczy jest dostępna na rynku farmaceutycznym w różnorodnych postaciach. Może być stosowana miejscowo w formie kremów, płynów, aerozoli oraz żelów, a także ogólnoustrojowo w formie tabletek doustnych. Leczenie ogólnoustrojowe częściej wiąże się z obecnością działań niepożądanych w porównaniu z zastosowaniem terapii miejscowej. W związku z tym istnieje potrzeba udoskonalania leków do miejscowego użycia i poszukiwania terapeutyków o odpowiednio wyższej skuteczności z jednoczesnym zachowaniem podwyższonego poziomu bezpieczeństwa.

Badania kliniczne nad terbinafiną wciąż trwają

Terbinafina jako związek czynny leków przeciwgrzybiczych jest już zarejestrowaną substancją. Charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, który został oceniony na przestrzeni wielu lat w licznych badaniach klinicznych. Pod ocenę brano występowanie działań niepożądanych i stan kliniczny pacjenta. Mimo dużej wiedzy na temat tej cząsteczki badania kliniczne terbinafiny są prowadzone nieustannie – w celu udoskonalania i pozyskiwania innowacyjnych leków, cechujących się jeszcze wyższą skutecznością w leczeniu konkretnych grzybic.

Aktualnie w naszym ośrodku prowadzimy badanie kliniczne dla osób z dystalną grzybicą podpaznokciową, w którym pacjenci stosują miejscowo terbinafinę w formie spray’u o określonym stężeniu dawki. (REKRUTACJA ZAMKNIĘTA!) Stan zdrowia pacjentów biorących udział w badaniu jest na bieżąco monitorowany w badaniach laboratoryjnych, poprzez ocenę podstawowych parametrów życiowych oraz wizyty lekarskie.

Bibliografia:

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,terbinafina—dzialanie–stosowanie–dostepne-preparaty,artykul,1728857.html
[2] https://link.springer.com/article/10.2165/00128071-200304010-00005
Malcolm J.M. Darkes: „Terbinafine – A Review of its Use in Onychomycosis in Adults” American Journal of Clinical Dermatology 4, 39-65(2003)
[3] https://emedicine.medscape.com/article/1105828-overview#a8
[4] Lesiak A. i wsp. „Grzybica paznokci – itrakonazol czy terbinafina? Przegląd piśmiennictwa” Dermatologia Kliniczna 2011, 13(3):161-166
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553036/
Rotta I. i wsp. „Efficacy of topical antifungals in the treatment of dermatophytosis: a mixed-treatment comparison meta-analysis involving 14 treatments”
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7046211/
Davies-Strickleton H. i wsp. „Assessment of the nail penetration of anti fungal agents, with different physicochemical properties”
[7] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/dth.13111
Christina W. Sun „Terbinafine: Safety profile and monitoring in treatment of dermatophyte infections”

Masz więcej pytań dotyczących uczestnictwa w badaniach klinicznych? Zapraszamy do kontaktu!

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

 

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.