Roflumilast nadzieją dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest specyficzną postacią egzemy i najczęstszą przewlekłą chorobą zapalną skóry. Ze względu na złożoną etiologię choroby, stale trwają badania nad nowymi potencjalnymi lekami. Najnowsze badania sugerują, że Roflumilast może stać się alternatywną, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia AZS.
Roflumilast, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny
Roflumilast jest inhibitorem fosfodiesterazy-4 (PDE4), wewnątrzkomórkowego enzymu, który nasila wytwarzanie mediatorów prozapalnych i jednocześnie zmniejsza produkcję czynników przeciwzapalnych. Wykazano, że PDE-4 odgrywa istotną rolę w patogenezie wielu chorób zapalnych, m. in. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy ciężkiej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
W 2011 roku Roflumilast został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia zaostrzeń POChP. Aktualnie trwają badania nad możliwością jego zastosowania w terapii łuszczycy plackowatej i atopowego zapalenia skóry.
Przełom w dermatologii
Leczenie miejscowe jest podstawą terapii dla zdecydowanej większości pacjentów z przewlekłymi chorobami skóry. Większość dostępnych na rynku środków farmakologicznych przy dłuższym stosowaniu wykazuje wiele działań niepożądanych, co zasadniczo ogranicza ich zastosowanie.
Krem Roflumilast został opracowany, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez dermatologów i pacjentów. Lek ten umożliwi uproszczenie ogólnego leczenia atopowego zapalenia skóry. Już w drugiej fazie badań klinicznych preparat wykazał korzystny profil bezpieczeństwa i tolerancji, a co ważne, w przeciwieństwie do sterydów, jest bezpieczny w długotrwałym stosowaniu. Dodatkowo Roflumilast wykazuje kilkanaście razy silniejsze działanie w porównaniu do dwóch innych inhibitorów PDE-4 zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia chorób zapalnych.
Pierwsze dane o skuteczności
W drugiej fazie randomizowanego badania określano wskaźnik obszaru i nasilenia wyprysku (EASI) oraz dokonano ogólnej oceny lekarskiej u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Po okresie 4 tygodni u około 60% pacjentów zaobserwowano znaczną poprawę określaną w kwalifikacji vIGA-AD jako skóra „czysta” lub „prawie czysta”. Oznacza to, że objawy AZS po stosowaniu kremu Roflumilast 0,15% i 0,05% ustąpiły u większości pacjentów.
Badania kliniczne
Aktualnie w klinice holsäCLINICAL prowadzimy nabór pacjentów do 3 fazy badania klinicznego (REKRUTACJA ZAMKNIĘTA!) W badaniu uczestniczyć mogą pacjenci od 6. roku życia chorujący na atopowe zapalenie skóry o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Każdy z zakwalifikowanych pacjentów otrzyma bezpłatnie lek – Roflumilast w postaci kremu 0,15% lub 0,05%, który pierwszy raz aplikowany będzie w obecności lekarza, by dodatkowo zapewnić komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Podczas trwającego 4 tygodnie badania pacjenci będą pod stałą opieką lekarzy i specjalistów.
Masz więcej pytań dotyczących uczestnictwa w badaniach klinicznych? Zapraszamy do kontaktu!
Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl