Estetrol – czy poradzi sobie z objawami menopauzy?
Menopauza jest naturalnym i jednym z kluczowych momentów w życiu każdej kobiety. Oznacza ona ostatnią miesiączkę, po której przez 12. miesięcy nie wystąpiło krwawienie menstruacyjne. Najczęściej występuje między 45. a 55. rokiem życia i poprzedzona jest trwającym od 2 do 8 lat okresem okołomenopauzalnym. Niestety wciąż brakuje leku, który skutecznie i bezpiecznie znosiłby objawy menopauzy. Czy wraz z wejściem na rynek Estetrolu uda się to zmienić?
Czym objawia się menopauza?
W organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym w wyniku zaniku czynności hormonalnej jajników, dochodzi do niedoboru estrogenów. Jest to przyczyną wielu dolegliwości, które często utrudniają funkcjonowanie i obniżają komfort życia kobiet. Do objawów wczesnych (tzw. objawów wypadowych) zaliczamy m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, zwiększoną pobudliwość czy nerwowość. W późniejszym okresie obserwujemy zmiany zanikowe w obrębie układu moczowo-płciowego, zaburzenia sercowo-naczyniowe czy osteoporozę.
Uderzenia gorąca – najczęstszą dolegliwością towarzyszącą menopauzie
Uderzenia gorąca są charakterystycznym objawem menopauzy. Chociaż ich dokładna przyczyna nadal nie jest w pełni zrozumiała, uważa się, że są one wynikiem zmian w podwzgórzu, czyli części mózgu, która reguluje temperaturę ciała. Uderzenia gorąca mogą być łatwo tolerowane, niekiedy jednak stają się bardzo uciążliwe, a nawet wyniszczające.
Na rynku farmaceutycznym wciąż brakuje leków, które w sposób bezpieczny dla zdrowia kobiety pozwalałby znosić objawy menopauzy. Dotychczas opracowane środki mimo wysokiej skuteczności, zwiększają ryzyko raka piersi i endometrium, co znacznie ogranicza ich stosowanie.
Estetrol – innowacyjna metoda leczenia
Estetrol (E4) to naturalny estrogen wytwarzany w czasie ciąży przez ludzką wątrobę płodową. Najnowsze badania wykazały, że zmniejsza on objawy naczynioruchowe, chroni śródbłonek naczyń krwionośnych przed miażdżycą i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Pomaga on również uniknąć suchości pochwy. Dodatkowo badania przedkliniczne udowodniły, że Estetrol nie zwiększa ryzyka raka piersi, co czyni go odpowiednim związkiem do stosowania w okresie menopauzy u kobiet.
Aktualnie w holsäCLINICAL prowadzimy nabór pacjentek do III fazy badania klinicznego. Badanie to ma na celu oznaczenie efektów leczenia objawów naczynioruchowych oraz określenie częstości występowania i nasilenia objawów menopauzy, szczególnie uderzeń gorąca. Zebrane na tym etapie informacje pozwolą również na poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa stosowania Estetrolu. Do badania będą kwalifikowane kobiety po menopauzie, w wieku od 40. do 65. lat włącznie, poszukujące leczenia VMS o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, związanych z menopauzą.