Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Dieta w endometriozie – co jeść, czego unikać?

Endometrioza dotyka około 190 milionów kobiet na całym świecie. W chorobie tej komórki endometrium rozwijają się poza macicą, powodując bolesne miesiączki, bolesne wypróżnienia oraz współżycie. Dodatkowo endometriozie towarzyszą przewlekłe wzdęcia, nudności, zmęczenie, depresja, a nawet niepłodność. Oprócz leczenia hormonalnego i objawowego, dieta jest podstawowym sposobem łagodzenia wielu objawów endometriozy. Dowiedz się, jak świadome wybierać produkty spożywcze, aby poprawić swój komfort życia.

Młoda kobieta chora na endometriozę jedząca sałatkę

Spis treści:

Dieta w endometriozie – jakie produkty spożywcze wpływają korzystnie?
Błonnik
Tłuszcze omega-3
Witamina C, E, karotenoidy
Składniki odżywcze negatywnie wpływające na endometriozę
Tłuszcze trans i cukry proste
Alkohol i kofeina
Suplementy – zalecane w diecie eliminacyjnej

Dieta w endometriozie – jakie produkty spożywcze wpływają korzystnie?

Dieta w endometriozie powinna mieć działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dobrze skomponowana łagodzi objawy występujące w przebiegu choroby. Produkty spożywcze zalecane w takiej diecie nie tylko dostarczają niezbędnych składników odżywczych, ale również regulują poziom hormonów w organizmie i obniżają stężenie estrogenów sprzyjających narastaniu endometrium. Przyjrzyjmy się teraz składnikom, które będą miały korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety chorej na endometriozę.

Błonnik

Estrogeny, czyli hormony produkowane w organizmie kobiety, są odpowiedzialne za nasilenie objawów endometriozy. Jedną z metod pozwalających na naturalne obniżenie ich stężenia w organizmie jest spożywanie błonnika. Występuje on w wielu produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych (soczewica, ciecierzyca), skórce owoców i warzyw. Spożywając większe ilości błonnika zarówno, jako składnika produktów spożywczych, jak i suplementów, należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, tj. co najmniej 2 litrów dziennie. Pozwoli to zapobiec uczuciu nadmiernej pełności i zaparciom.

Tłuszcze omega-3

Tłuszcze omega-3 złagodzą stany zapalne towarzyszące endometriozie, a tym samym złagodzą uczucie bólu. Związki te występują w dużych ilościach w tłustych rybach (np. tuńczyku, łososiu), orzechach włoskich, nasionach chia, siemieniu lnianym, awokado oraz olejach roślinnym (np. oleju rzepakowym).

Witamina C, E, karotenoidy

Równie pozytywne działanie wykazują antyoksydanty, do których zaliczamy m. in. karotenoidy, witaminę C i E. Bogatym ich źródłem jest kakao, szpinak, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, buraki oraz warzywa strączkowe. Dodatkowo w kakao obecny jest magnez, który zmniejsza kurczliwość mięśni, łagodząc bóle miesiączkowe.

Składniki odżywcze negatywnie wpływające na endometriozę

Kobiety chorujące na endometriozę powinny unikać spożywania produktów zawierających w swoim składzie substancje działające prozapalnie. Jakie to produkty? Sprawdźmy.

Tłuszcze trans i cukry proste

Tłuszcze trans są obecne przede wszystkim w produktach smażonych i wysokoprzetworzonych. Podwyższają one stężenie białka CRP oraz interleukiny 6, czyli markerów stanu zapalnego. Podobnie działają cukry proste, obecne m. in w sztucznie dosładzanych napojach. Należy zatem uważnie czytać etykiety i unikać produktów, w składzie których występuje syrop kukurydziany lub glukozowo-fruktozowy.

Alkohol i kofeina

Istotne jest również ograniczenie picia alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Mogą one przyczynić się do zaburzeń równowagi hormonalnej oraz poprzez ich działanie moczopędne, prowadzą do niedoborów witaminowych i mineralnych.

Suplementy – zalecane w diecie eliminacyjnej

W przypadku stosowania diet eliminacyjnych, prowadzących do występowania niedoborów witamin oraz makro- i mikroelementów, zalecana jest odpowiednia suplementacja. Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty witaminy D, C, E i A, magnezu oraz cynku. Jednak nadmiar wszelkich substancji, również tych korzystnych, może przyczynić się do szeregu działań niepożądanych, zatem stosowanie leków i suplementów diety powinno być kontrolowane.

Autor: Redakcja holsäCLINICAL

Artykuły zamieszczane w naszym serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji lekarskiej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy na konsultację dietetyczną w holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.