Higiena stóp u dzieci – jak prawidłowo dbać o dziecięce stopy?
Skóra stóp jest najgrubszą skórą ciała. Mimo swojej budowy codziennie narażona jest na wiele czynników uszkadzających. U dzieci stopy są dużo bardziej delikatne niż u dorosłych i właśnie dlatego należy pamiętać o ich szczególnej pielęgnacji. Prawidłowa higiena stóp pozwala nie tylko łagodzić już obecne zmiany chorobowe, ale również zapobiegać ich rozwojowi.
Jak prawidłowo zadbać o paznokcie dziecka?
U dzieci często występującym problemem są wrastające paznokcie. Prowadzą one do dyskomfortu, bólu i trudności w chodzeniu. Aby zapobiec wrastającym paznokciom, należy obcinać je nożyczkami lub specjalnymi cęgami. Nie należy używać obcinacza do paznokci, ponieważ nie jest on dostosowany kształtem do paznokci u stóp i może powodować pękanie płytki paznokcia. Równie ważne jest odpowiednie dobranie obuwia, tak by nie było zbyt ciasne czy za luźne. W przypadku wystąpienia infekcji skórek, należy zwrócić się do lekarza. Pomocą służą też podolodzy, którzy poinstruują, jak prawidłowo zadbać o pielęgnację paznokci stóp.
Wybór obuwia – o czym warto pamiętać?
Nieodpowiednie obuwie może być przyczyną wielu schorzeń stóp, z których najczęstsze to otarcia, płaskostopie oraz grzybice.
Obecność płaskostopia u małych dzieci jest w pełni normalna i powinna samoistnie ustąpić do 4. roku życia. Najskuteczniejszą profilaktyką płaskostopia jest dobrze dobrane obuwie. Przy wyborze butów dziecięcych należy zwrócić uwagę, aby podeszwa była odpowiednio sprężysta, zapięcie znajdowało się nad kostką oraz aby dokładnie dobrać rozmiar buta. Dodatkowo buty dziecięce powinny być skórzane lub z materiału przepuszczającego powietrze. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia grzybic i odparzeń.
Zapobieganie infekcjom stóp
Infekcje skóry stóp mogą być wywoływane przez grzyby, wirusy, rzadziej bakterie. Uczęszczanie na publiczne baseny, używanie wspólnych ręczników, czy nieprawidłowe pranie ubrań dziecięcych może przyczynić się do rozwoju zakażenia.
U nastolatków, rzadziej u młodszych dzieci, może rozwijać się grzybica paznokci. Objawia się ona pogrubieniem, rozdwajaniem i rogowaceniem paznokci oraz występowaniem białego lub żółtawego przebarwienia na płytce paznokcia. Najczęstszą formą jest grzybica podpaznokciowa dystalna. Dotyka ona od 3 do 13% ludzi na całym świecie. Nieleczona może rozprzestrzeniać na niezainfekowane obszary lub inne osoby.
Środowiskiem sprzyjającym rozwojowi infekcji jest wilgoć, dlatego podstawową czynnością prewencyjną jest dokładne osuszanie skóry stóp, szczególnie między palcami. Aby zapobiec grzybicom oraz zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), należy bezwzględnie zakładać obuwie zmienne podczas korzystania z basenów czy parków wodnych. W celu ochrony przed grzybicą paznokci można stosować również profilaktyczne środki przeciwgrzybicze w postaci lakierów lub kremów. U małych dzieci, aby zapobiegać wszelkim podrażnieniom, niezbędne jest pranie śpioszków w wysokiej temperaturze oraz stosowanie hipoalergicznych płynów przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Równie ważne jest prasowanie ubrań, ponieważ umożliwi ono usunięcie większości drobnoustrojów.
Nowo opracowany roztwór terbinafiny do miejscowego leczenia grzybicy paznokci u dzieci
Terbinafina to substancja o działaniu przeciwgrzybiczym, która od dziesięcioleci jest obecna na światowym rynku farmaceutycznym. Hamuje syntezę ergosterolu w komórkach grzyba, a tym samym uniemożliwia dalszy rozwój grzybicy. Skutecznie działa na wszystkie grzyby z rodzaju Trichophyton, infekujące m.in. skórę oraz paznokcie. Nowa formulacja leku – w postaci roztworu do stosowania miejscowego na płytkę paznokcia – stanowi atrakcyjną alternatywę leczenia dystalnej grzybicy podpaznokciowej.
Niebawem w holsäCLINICAL rozpoczynamy rekrutację do nowego badania klinicznego, w którym wziąć udział będą mogli pacjenci od 6. do 17. roku życia z dystalną grzybicą podpaznokciową o nasileniu od łagodnej do umiarkowanej.
Masz więcej pytań?
Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl