Zadzwoń +48 32 724 10 12
Umów wizytę
Lokalizacje

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘZadzwoń:+48 32 724 10 12

Wirus RSV – objawy, diagnostyka, dostępne metody leczenia

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych, który zwykle powoduje łagodne objawy podobne do przeziębienia. Zakazić mogą się osoby w każdym wieku, przy czym ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta u małych dzieci, osób starszych i dorosłych z chorobami współistniejącymi.

wirus RSV

Objawy RSV i drogi zakażenia

Oznaki i objawy zakażenia syncytialnym wirusem oddechowym najczęściej pojawiają się około czterech do sześciu dni po ekspozycji na wirusa. U dorosłych i starszych dzieci RSV zwykle powoduje łagodne objawy podobne do przeziębienia. Mogą one obejmować m.in. katar, suchy kaszel, podwyższoną temperaturę ciała czy zaczerwienienie gardła. Zakażenie RSV może rozprzestrzeniać się również na dolne drogi oddechowe, powodując zapalenie płuc lub zapalenie oskrzelików, objawiając się pod postacią ciężkiego kaszlu czy trudnościami w oddychaniu.

Wirus RSV dostaje się do organizmu przez oczy, nos lub usta. Łatwo rozprzestrzenia się w powietrzu drogą kropelkową. Wirus może godzinami bytować na twardych przedmiotach, takich jak blaty, poręcze łóżeczkowe czy zabawki – stąd należy pamiętać o tym, że kontakt nieumytych dłoni z okolicami twarzy również może skutkować zakażeniem.

Czynniki ryzyka i powikłania

Ciężka lub zagrażająca życiu infekcja wymagająca pobytu w szpitalu może wystąpić u:

  • Niemowląt, zwłaszcza wcześniaków
  • Dzieci z chorobami serca obecnymi od urodzenia (wrodzona choroba serca) lub przewlekłą chorobą płuc
  • Dzieci lub dorosłych z osłabionym układem odpornościowym
  • Dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, tj. dystrofia mięśniowa
  • Dorośli z chorobami serca lub płuc
  • Osoby starsze, zwłaszcza po 65. roku życia

Powikłania po przebyciu zakażenia obejmują zapalenia płuc i oskrzeli, infekcję ucha środkowego oraz zwiększone ryzyko rozwoju astmy. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby niezbędna może się okazać hospitalizacja.

Profilaktyka i dostępne leczenie

W celu uchronienia się przed zakażeniem należy pamiętać o częstym myciu rąk powierzchni użytkowych oraz zabawek oraz unikaniu w miarę możliwości ekspozycji poprzez ograniczenie kontaktu z osobami chorymi.

Farmakoterapia RSV opiera się głównie na leczeniu objawowym – stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamolu w celu zbicia gorączki. Należy podkreślić, że w przypadku dzieci bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie salicylanów. Ze względu na brak dostępnego, specyficznego leczenia zakażenia RSV, naukowcy stale pracują nad opracowaniem szczepionek i leków przeciwwirusowych. W tym celu niezbędne jest zebranie informacji pozwalających szerzej scharakteryzować zakażenie wirusem RSV.

Badania epidemiologiczne

Badania epidemiologiczne służą do pozyskiwania wiedzy na temat czynników, które przyczyniają się do rozwoju i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Dzięki zgromadzonym informacjom możliwe jest ograniczenie występowania chorób zakaźnych, a nawet ich wyeliminowanie. Przeprowadzane one są na wybranej grupie populacyjnej, a ich przebieg uwzględnia głównie analizę etiologii choroby poprzez diagnostykę oraz badanie wpływu czynników środowiskowych na występowanie określonych jednostek chorobowych.

Aktualnie w holsäMED prowadzimy nabór do badania epidemiologicznego, w którym wziąć udział mogą osoby dorosłe powyżej 60. roku życia z objawami zakażenia układu oddechowego. Badanie to ma na celu oszacowanie obciążenia wirusem RSV u dorosłych. Podczas pierwszej wizyty u każdego pacjenta zostanie przeprowadzona darmowa, szeroka diagnostyka pozwalająca na bardzo szczegółową ocenę stanu zdrowia pacjentka i dokładnego rozpoznania choroby.

Jeżeli jesteś zainteresowana udziałem w badaniu epidemiologicznym mającym na celu oszacowanie obciążenia wirusem RSV wśród dorosłych, wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatną konsultację.

Zadzwoń: +48 32 724 10 12
Napisz: badaniakliniczne@holsaclinical.pl

 

Bibliografia
1. RSV (Respiratory Syncytial Virus) | CDC
2. Borchers AT, Chang C, Gershwin ME, Gershwin LJ. Respiratory syncytial virus–a comprehensive review. Clin Rev Allergy Immunol. 2013 Dec;45(3):331-79. doi: 10.1007/s12016-013-8368-9. PMID: 23575961; PMCID: PMC7090643
3. Respiratory Syncytial Virus: Diagnosis, Treatment and Prevention – PMC (nih.gov)

 

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.