CZYTASZ I WIESZ

pacjentka rozmawiająca z lekarzem uczestnicząca w fazie 0 badania klinicznego
17 kwietnia 2024

Faza 0: czym jest i jaką pełni rolę w badaniach klinicznych?

Badania kliniczne są kluczowym etapem w rozwoju nowych leków i terapii, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej. Składają się z kilku faz, a jedną z nich stanowi tzw. faza 0. Niestety często jest ona pomijana, mimo że odgrywa kluczową rolę w procesie badawczym. Dlaczego? W tym artykule omówimy cele oraz znaczenie fazy 0 jako najwcześniejszego etapu badań klinicznych.

mężczyzna chory na atopowe zapalenie skóry w gabinecie dermatologa
17 marca 2024

Atopowe zapalenie skóry – czy pojawi się nowy lek?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest to przewlekła, nawracająca choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się świądem i dużą niejednorodnością, jeśli chodzi o wiek wystąpienia choroby, rozmieszczenie i nasilenie zmian oraz ich długości utrzymywania się. W leczeniu tego schorzenia stosuje się różne substancje lecznicze. Wciąż istnieje jednak potrzeba pracy nad nowymi lekami, które łagodziłyby objawy choroby i zwiększały komfort życia pacjentów.

kobieta drapiąca się po dłoni chora na przewlekłą wysypkę spontaniczną
26 stycznia 2024

Przewlekła pokrzywka spontaniczna – przebieg, objawy, możliwości leczenia

Pokrzywka jest chorobą występującą nawet u 3% społeczeństwa [1]. Czynniki wywołujące i mechanizm wywoływania grupy schorzeń zaliczających się do grupy pokrzywek są złożone, jednak ich wspólną cechą jest objaw, jakim jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych. Jak obecnie wygląda leczenie tej choroby? Przeczytaj!