CZYTASZ I WIESZ

tabletki-antykoncepcyjne
31 marca 2023

Antykoncepcja hormonalna – dla kobiet i nastolatek

Wynalezienie antykoncepcji wciąż uznawane jest za jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości. Możliwość kontroli urodzeń otworzyło kobietom drogę do bardziej świadomego rodzicielstwa. Obecnie na rynku znajdziemy aż kilkanaście różnych metod antykoncepcyjnych, dostępnych również dla nastolatek. Co więcej, naukowcy wciąż pracują nad wynalezieniem nowych lub udoskonaleniem tych już istniejących. Coraz częściej mówi się też o tzw. antykoncepcji „szytej na miarę”, czyli idealnie dopasowanej do potrzeb pacjentki. Największą popularnością wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży cieszy się antykoncepcja hormonalna. Poszczególne preparaty różnią się jednak składem oraz drogą podania. Jak zatem w gąszczu tylu możliwości, wybrać antykoncepcję najlepszą dla siebie?

azs leczenie
28 marca 2023

Nowy lek w terapii AZS? Wyniki dotychczasowych badań potwierdzają skuteczność!

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest specyficzną postacią egzemy i najczęstszą przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakteryzuje się silnym świądem skóry i towarzyszącym mu zaczerwieniem, łuszczeniem oraz pękaniem naskórka. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej w okresie dzieciństwa, a ich nasilenie może ulegać zmianom na przestrzeni lat. Ponieważ u każdego pacjenta AZS może przebiegać w odmienny sposób i z różnym nasileniem, istnieje ciągła potrzeba opracowania nowych substancji leczniczych. Szansą dla chorych może okazać się Rocatinlimab – lek, którego skuteczność weryfikowana jest obecnie w badaniach klinicznych.

pacjent w badaniu klinicznym
20 lutego 2023

Pacjent w badaniu klinicznym – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie wiele schorzeń przewlekłych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie terapeutyczne. Brak skutecznego leczenia jest przyczyną stopniowego pogarszania stanu zdrowia i komfortu chorego. Kiedy standardowe leki okazują się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść nowe leki o alternatywnym mechanizmie działania, które znajdują się na etapie badań klinicznych.