CZYTASZ I WIESZ
Nadciśnienie i wysoki cholesterol – cisi zabójcy. Jak skutecznie im zapobiegać?
Nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu to dwa najczęściej spotykane czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te schorzenia nazywane są „cichymi zabójcami”, ponieważ często przebiegają bezobjawowo, aż do momentu wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: inhibitory integryny α4β7 szansą na wydłużenie okresu remisji
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest przewlekłą chorobą zapalną, objawiającą się stanem zapalnym błony śluzowej, który obejmuje okrężnicę i odbytnicę. Szczytowy wiek zachorowalności to 30–40 lat, a sama choroba występuje w równym stopniu u mężczyzn jak i u kobiet.
Świerzbiączka guzkowa: na jakie nowe, skuteczne terapie mogą liczyć pacjenci?
Świerzbiączka guzkowa to przewlekła, zapalna choroba skóry charakteryzująca się intensywnie swędzącymi, guzkowymi zmianami, które znacząco pogarszają jakość życia pacjentów. Podłoże choroby obejmuje złożone interakcje między układem odpornościowym, a szlakami nerwowymi, uwzględniając rolę cytokin, takich jak interleukina-4 i interleukina-31. Czytaj więcej >>